Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite

Gdzie się podziały wszystkie płazy?

W stawie cisza – nie słychać kumkania, nic nie rechocze; przy brzegach żadna żaba nie wskakuje pospiesznie do wody na widok człowieka. Jest zimno i biało. Gdzie się podziały wszystkie płazy? I jak przeżyją zimę, skoro na zewnątrz jest zimno.

Płazy to zwierzęta zmiennocieplne. Temperatura otoczenia, w którym przebywają, odgrywa kluczową rolę w regulacji ich temperatury ciała. Zamiast klasycznego snu zimowego, przechodzą w stan hibernacji, czyli długotrwałego odrętwienia. Hibernacja zwiększa szanse zwierzęcia na przeżycie podczas na przykład zimowego chłodu i niedoboru żywności.

Przy niewielkich „nakładach” na uzyskanie energii i małym zapotrzebowaniu na tlen, hibernacja tych niewielkich zwierząt możne trwać miesiącami. Istnieje również tzw. hibernacja letnia, dzięki której płazy mogą przetrwać okresy długotrwałych susz i upałów.

Jesienią nasze rodzime gatunki płazów szukają zimowych schronień. Zazwyczaj w październiku większość z nich znajduje się już w swoich kryjówkach. Zimowe miejsce musi zabezpieczyć delikatne ciało płaza przed zamarznięciem, a także zapewnić zwierzęciu odpowiednią wilgotność.

Większość krajowych gatunków płazów zimuje na lądzie. Jako miejsca zimowania wykorzystują przede wszystkim naturalne zagłębienia, norki, wykroty, sterty gałęzi i przestrzenie między korzeniami drzew, które, osłonięte dodatkowo roślinnością i opadłymi liśćmi, zapewniają im ochronę przed zimnem. Korzystne są dla nich również opady śniegu, ponieważ warstwa śniegu stanowi dodatkową izolację od warunków zewnętrznych i gwarantuje odpowiednią wilgotność. Niektóre gatunki płazów (np. ropucha paskówka, grzebiuszka ziemna) potrafią samodzielnie zakopywać się w ziemi na głębokość nawet 1,5 m, co sprawia, że przebywają one wówczas poniżej poziomu przemarzania gruntu. Traszki zwyczajne wielokrotnie widywane były wciśnięte w szczeliny martwego drewna albo znajdujące się w wąziutkich, ciasnych przestrzeniach pod korą martwych drzew.

Spośród krajowych gatunków płazów w wodzie zimuje żaba trawna, żaba śmieszka i żaba wodna. Ta pierwsza najczęściej wybiera do zimowania niewielkie, wolnopłynące cieki wodne lub rowy melioracyjne, gdzie dość płytko zagrzebuje się w mule lub przydennej warstwie szczątków organicznych (np. opadłych liści). Żabę śmieszkę i wodną można również spotkać na dnie wód płynących, choć zwykle zimują one w większych zbiornikach wodnych, gdzie również ukrywają się wśród przydennych osadów.

W przetrwaniu zimy płazom pomaga również fizjologia. Już od połowy lata gromadzą one zapasy pokarmowe, które stopniowo wykorzystują podczas zimowania. Są to głównie glikogen gromadzony w wątrobie oraz lipidy odkładane w ciałach tłuszczowych. Dodatkowo we krwi wzrasta poziom glukozy, glicerolu lub tauryny, co pomaga obniżyć temperaturę zamarzania płynów ustrojowych.

 

źródło:

https://www.iop.krakow.pl/

JAK PŁAZY SPĘDZAJĄ ZIMĘ?