Asset Publisher
Losy mięczaka
10 faktów o: ślimaku winniczku
- Winniczek to w Polsce największy ślimak skorupiasty. Podlega częściowej ochronie gatunkowej.
- Muszla jest stożkowato kulista, barwy od białawej do ciemnobrązowej. Posiada od 5 do 6 skrętów u większość osobników jest prawoskrętna. Skorupa osiąga rozmiary nawet 50x45 mm. Porusza się z prędkością 5cm/min.
- W naturze żyje 5-8 lat.
- Jest ślimakiem jadalnym. Polska jest jednym z głównych eksporterów. Zgodnie z obowiązującym prawem, możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.
- Ma dwie pary czułków, na szczycie dłuższych, chowających się teleskopowo znajdują się oczy.
- Podczas snu zimowego serce winniczka uderza raz na minutę.
- Winniczek to gatunek hermafrodytyczny, to znaczy że każdy osobnik w rozrodzie może pełnić rolę samca i samicy, ponieważ każdy posiada gruczoły rozrodcze obu płci. Kopulację poprzedza dwugodzinna gra miłosna, podczas której ślimaki dotykają się delikatnie czułkami, po czym w stopę lub bok ma miejsce wbicie strzałki miłosnej (to ostry sztylecik z węglanu wapnia wytwarzany w żeńskiej części układu rozrodczego). Wraz ze strzałką wstrzykiwany jest pewien środek chemiczny, który powoduje kurczenie się żeńskich narządów odbiorcy w taki sposób, aby ułatwić zapłodnienie. Dalsze etapy godów prowadzą do kopulacji. Wtedy osobniki równocześnie przekazują sobie nasienie w spermatoforach. Akt wymiany spermatoforów trwa kilka minut. Po nim ślimaki pozostają jeszcze w bezruchu ponad godzinę złączone stopami.
- W czerwcu lub lipcu do wykopanej nogą w ziemi jamy, winniczek składa około 50 białych jaj wielkości grochu. Młode winniczki wylęgają się po 3-4 tygodniach, ale dojrzałość płciową osiągają dopiero po czterech latach.
- Przed hibernacją muszla zasklepiana jest wieczkiem (epifragmą), którą zrzuca wiosną.
- Począwszy od średniowiecza zakonnicy m. in. cystersi hodowali winniczka w ogrodach i parkach przyklasztornych, gdyż ich mięso było uważane za potrawę postną.