Asset Publisher Asset Publisher

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Na Święto Odzyskania Niepodległości leśnicy z Czarnej Białostockiej zadbali o nowy krzyż na mogile poległego kaprala.

W Czarnej Białostockiej obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Jezusa Miłosiernego. Po zakończeniu mszy świętej młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowała część artystyczną, w której to przybliżyła historię okresu przed odzyskaniem niepodległości.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Konstytucji 3 maja, gdzie przy pomniku w obecności warty harcerzy oraz pocztów sztandarowych, odegrano hymn Polski, a burmistrz Czarnej Białostockiej wygłosił przemówienie. Następnie przedstawiciele władz gminnych, straży pożarnej, policji oraz Nadleśnictwa Czarna Białostocka, oddali cześć poległym, składając kwiaty.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni tradycyjnie przejechali na „Mogiłkę" w leśnictwie Wilcza Jama. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym odmówiono modlitwę za zmarłych i odczytano Apel Poległych.

W tym roku leśnicy postanowili zastąpić przeszło dwudziestoletni krzyż, stojący na „Mogiłce", nowym. Dzięki bezinteresownej pomocy i zaangażowaniu leśników oraz osób związanych z branżą leśną, 6 listopada został odsłonięty i uroczyście poświęcony dębowy krzyż, upamiętniający poległego w wojnie polsko-bolszewickiej kpr. Stanisława Szczęsnego (26 VII 1920r.)

Według historyków kpr. Stanisław Szczęsny został ranny w okolicy wsi Rozedranka i zmarł podczas odwrotu swojego oddziału. Prawdopodobnie służył w 41 suwalskim pułku piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu 26 lipca 1920 r. 41 suwalski pp walczył w rejonie wsi Rozedranka, Wilcza Jama oraz Czarnej Wsi, a następnie wycofał się przez Bokiny na lewy Brzeg Narwi. Stanisław Szczęsny figuruje na liście strat tegoż pułku, jako szeregowiec poległy w okolicach Sokółki. Według innej wersji pełnił funkcję działonowego w artylerii.

Dzięki wspólnym staraniom możemy uczcić pamięć osób, które stanęły w obronie II Rzeczpospolitej.