Parzydło leśne – kozia broda
Parzydło leśne (Aruncus sylvestris) to długowieczna bylina o bujnych liściach, dekoracyjnych kwiatostanach i imponujących rozmiarach – może dorastać do wysokości około 2 m.
Jest gatunkiem dwupiennym (kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych osobnikach). U parzydła leśnego kwiatostany męskie są żółtawobiałe, bardziej gęste i bujne niż żeńskie, które są delikatniejsze i czysto białe.
Środowiskiem naturalnym parzydła są wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji oraz Europy. W stanie dzikim w Polsce roślina występuje głównie w Sudetach i Karpatach. w Puszczy Białowieskiej jest dość częsta.
Nazwa Aruncus stosowana była już w starożytnym Rzymie. Pochodzi od łacińskiego słowa aruncus - kozia broda, zapewne ze względu na kształt kwiatostanów.
Parzydło leśne może być uprawiane jako roślina ozdobna w bardziej cienistych zakątkach ogrodu, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić.
Warto wiedzieć, że parzydło leśne jest w Polsce objęte ochroną częściową (przed 2014 r. ochrona ścisła). W związku z tym nie można pozyskiwać roślin (sadzonek, nasion) ze środowiska naturalnego.
Jest rośliną trującą.