Dąb Wolności w sercu prawosławia polskiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Polsce metropolitą Sawa zasadzili „Dąb Wolności” w prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce.

Porośnięta pięknym lasem Św. Góra Grabarka jest jednym z piękniejszych miejsc, w jakim przyszło mi sadzić „Dąb Wolności". To doskonałe miejsce żeby powiedzieć, że cząstką polskiej wolności, którą wywalczyliśmy 25 lat temu, jest także wolność wyznania. Wolność religijna, która może być tak zagospodarowywana na ile my potrafimy to dobrze zrobić - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej w Polsce metropolita Sawa podkreślił, że w tym miejscu szczególnie należy modlić się o siłę przezwyciężania różnic i tworzenia wspólnoty. Tą wspólnotę możemy tworzyć właśnie dzięki wykorzystaniu wolności politycznej, która stała się faktem 25 lat temu.

Obok posadzonego „Dębu Wolności", leśnicy z Nadleśnictwa Nurzec ustawili kamień pamiątkowy informujący, że został on posadzony 19 sierpnia 2014 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Metropolitę Sawę, dla uczczenia 25-lecia wolności.

Wydarzenie miało jeszcze jeden szczególny charakter. Odbyło się w dniu 19 sierpnia – w dniu, w którym obchodzone jest Święto Przemienienia Pańskiego, jedno z najważniejszych świąt prawosławnych. Na uroczystości religijne odbywające się w sanktuarium w Grabarce przybyło tysiące wyznawców prawosławia oraz pielgrzymów z kraju i zagranicy.

W uroczystościach wzięły udział delegacje leśników, którym przewodniczył dyrektor RDLP w Białymstoku Ryszard Ziemblicki, przedstawiciele duchowieństwa katolickiego oraz lokalnych władz. Parze prezydenckiej towarzyszył m. inn. wojewoda podlaski Maciej Żywno, marszałek województwa podlaskiego Walenty Korycki, wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński, doradca społeczny prezydenta ds. społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Aleksandr Sosna oraz posłowie: Robert Tyszkiewicz i Eugeniusz Czykwin. Gospodarzy sanktuarium – siostry zakonne z klasztoru Świętych Marty i Marii,  wspierali przy organizacji uroczystości leśnicy z nadleśnictwa Nurzec.