Asset Publisher Asset Publisher

Wyjątkowa sosna

Sosna oścista (Pinus aristata), bo o niej mowa, to prawdopodobnie jedyny egzemplarz tego gatunku występujący w Puszczy Knyszyńskiej i rośne na terenie naszego nadleśnictwa.

Sosna oścista jest blisko spokrewniona z sosną długowieczną (P. longaeva).

Sosny ościste uważane są za najbardziej długowieczne drzewa na świecie. Najstarsze okazy liczą sobie obecnie 3000- 4625 lat. Naturalnie występuje na zachodnich obszarach Ameryki Północnej, w Górach Skalistych na terenie stanu Arizona, Kolorado i Nowy Meksyk. W Polsce gatunek ten uprawiany był od 1866 r.

Gatunek wysokogórski, odporny na niskie temperatury oraz susze, rosnący na jałowym podłożu.

Drzewo bardzo wolno rosnące, po 10  latach osiąga ok. 1m wysokości. Kora szara lub szarobrązowa, gładka, u starszych drzew spękana, gruba przy podstawie.

Igły zebrane w pęczki po 5, sztywne i mocne, długości 2–4 cm, grubości 0,8–1 mm, ciemnozielone lub sinozielone, pokryte charakterystycznymi białymi kroplami żywicy. Igły pozostają na drzewie 10–17 lat.

Szyszki dojrzewają i otwierają się po 18 miesiącach. Łuski cienkie i delikatne. Tarczki posiadają silnie wydłużone, zagięte ku wierzchołkowi, ościste wyrostki długości 4–8 mm. Nasiona długości 5 mm, opatrzone skrzydełkiem długości 10–20 mm.