Asset Publisher Asset Publisher

Leśna topografia w praktyce

„VI Puchar Dyrektora RDLP w Białymstoku w leśnej topografii”- odbył się 06 października br. w Nadleśnictwie Czarna Białostocka

To już kolejna edycja tej imprezy odbywająca się w ramach akcji „Lasy Państwowe – zapraszamy". Na starcie stanęło 18 trzyosobowych zespołów oraz zawodnicy startujący indywidualnie, reprezentujący Straż Graniczną,  Wojsko Polskie,  Policję,  Straż Pożarną,  Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej,  Muzeum Ziemi Piskiej, szkoły leśne i mundurowe oraz leśnicy z nadleśnictw Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Olsztynie i Białymstoku, razem 80 zawodników.
Dla uczestników i zaproszonych gości przygotowaliśmy zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion, Ośrodka Edukacji Leśnej „Stara Wyłuszczarnia" z ekspozycjami dotyczącymi gospodarki leśnej i szkodnictwa leśnego, konkursy w leśnej topografii, wystawy zdjęć przyrodniczych oraz projekcje filmów, miedzy innymi „Puszcza Białowieska, zagrożenia ze strony kornika drukarza".
Głównym punktem tej imprezy był marszobieg terenowy, pozwalający doskonalić umiejętność poruszania się z mapą w nieznanym, leśnym terenie  (leśna topografia).  Umiejętność ta może okazać się przydatną podczas wykonywania obowiązków służbowych (np. ściganie sprawców przestępstw, gaszenie pożarów, poszukiwanie osób zaginionych). Ma ona również charakter proobronny.Zawodnicy rywalizowali indywidualnie w czterech kategoriach: Służby Mundurowe, Leśnicy, Szkoły i uczelnie oraz Open. Uczestnicy mieli do pokonania ok. 4-6 kilometrowy odcinek trasy.
„VI Puchar Dyrektora RDLP w Białymstoku w leśnej topografii" spełnił wszystkie zakładane cele, jak również pokazał, że las to doskonałe miejsce do odpoczynku, zwłaszcza tego aktywnego.