Asset Publisher Asset Publisher

Niby aster … a jednak przymiotno

Przymiotno jest rodzajem rośliny z rodziny astrowatych, liczącym ponad 200 gatunków, występujących na całym świecie, w tym kilkanaście gatunków we florze Polski.

Rośnie w lasach łęgowych, zaroślach, przydrożach, żwirowiskach, nasypach, polach, brzegach rzek i rowów.

Z uwagi na duże podobieństwo w wyglądzie kwiatostanu, przymiotno bardzo często bywa mylone z astrami.

Kwiaty w budowie przypominają kwiaty astrów trwałych. Pędy rośliny są wzniesione i obficie owłosione, u góry rozgałęzione i zakończone koszyczkami kwiatowymi.  Koszyczki mają średnicę do 1,5 cm, z żółtymi kwiatami rurkowatymi i białymi kwiatami języczkowatymi (czasami niebieskawymi). Kwiaty przymiotna okrywają roślinę bardzo obficie tworząc widoczne z daleka, efektowne plamy. U dołu łodyga rośliny porośnięta jest owalnymi lub szerokolancetowatymi liśćmi tworzącymi rozetę. U góry liście są lancetowate, słabo piłkowane lub całobrzegie.

Kwiaty te kwitną od czerwca do lipca, ale niektóre odmiany powtarzają kwitnienie jesienią, jeżeli po pierwszym kwitnieniu roślinę przytniemy.

fot. Anna Jakimiuk

W naszym kraju możemy spotkać m.in. przymiotno alpejskie, białe, gałęziste ale również przymiotno jednokoszyczkowe czy przymiotno karpackie.

Co ciekawe, przymiotno gałęziste uważane jest przez część botaników za podgatunek przymiotna białego.

Według znanego polskiego botanika Władysława Szafera, sposobem na odróżnienie przymiotna białego i gałęzistego jest porównanie długości kwiatów języczkowych do średnicy okrywy koszyczka. W przypadku przymiotna białego kwiaty języczkowe są zbliżonej długości co średnica okrywy koszyczka. Natomiast kwiaty języczkowe przymiotna gałęzistego są +/- 2 razy krótsze od średnicy okrywy koszyczka. W świetle tego co widać na zdjęciu można przypuszczać, że jest to właśnie przymiotno gałęziste.

Roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania. Jest wytrzymała na suszę i wiatr. Nie lubi jednak mocnego zacienienia i nadmiaru wody. Dobrze rośnie na przeciętnej glebie wapiennej, piaszczysto-gliniastej a nawet przeciętnej próchniczej glebie o odczynie obojętnym.

Przymiotno jest idealną rośliną rabatową do ogrodów naturalistycznych, wiejskich czy preriowych. Powinno się je sadzić dość dużymi grupami, wtedy najlepiej się prezentują.
Przymiotna z obszarów wysokogórskich są idealnymi roślinami do ogrodów skalnych, a przymiotno karwińskiego porasta mury i schody wielu angielskich, południowych i zachodnioeuropejskich ogrodów, tworząc klimat tajemniczości, łącząc w sposób idealny architekturę z naturą. Przymiotno to również bardzo dobry kwiat cięty - w wazonie wytrzymuje około 10 dni. Można z nim tworzyć barwne kompozycje kwiatowe.