Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Gościliśmy toruńskich leśników

W ubiegłym tygodniu (15-17.07.2015) gościliśmy na terenie RDLP w Białymstoku edukatorów leśnych z nadleśnictw RDLP w Toruniu.

W tym krótkim czasie, staraliśmy się zaprezentować naszym gościom nie tylko podejmowane przez nas działania na polu edukacji przyrodniczo-leśnej, ale i wielokulturową specyfikę regionu Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Dzieliliśmy się doświadczeniami

Walory Puszczy Knyszyńskiej wraz z jej bogactwem historycznym oraz religijnym zaprezentowały Nadleśnictwa Supraśl i Krynki. Wizyta w Muzeum Ikon i Arboretum w Kopnej Górze oraz Muzeum Powstańców Styczniowych to okazja do prezentacji działań służących zachowaniu lokalnych tradycji i historii z wykorzystaniem obiektów edukacyjnych. Wizyta w Silvarium i Szlaku Ekumenicznym w Nadleśnictwie Krynki miała na celu pokazanie zastosowań architektury krajobrazu ( kamienne kręgi, rzeźby, tematyczne ścieżki) w kształtowaniu przestrzeni,  do samodzielnego zdobywania wiedzy o środowisku przyrodniczym.

Dyskutowaliśmy

Możliwość wymiany opinii i doświadczeń z pracy leśników stwarzała wizyta na terenie Puszczy Białowieskiej. Po wizycie w obiektach Białowieskiego Parku Narodowego nasi goście mieli bezpośrednią możliwość konfrontacji z problemami, z jakimi borykają się leśnicy z Nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Jak chronić Puszczę?, Czy zwalczać gradacje kornika i jakimi sposobami przy tak wielu reżimach ochronnych?, Jak mówić o gospodarce leśnej by nie wywoływać konfliktów z ekologami? – to tylko nieliczne przykłady tematów do wspólnych, emocjonujących dyskusji.

Refleksja o problemach

Kolejny etap wizyty obejmował Nadleśnictwo Pisz i Maskulińskie. Tutaj zaprezentowaliśmy unikatową atrakcję Puszczy Piskiej, jaką jest zabytkowa wyłuszczarnia nasion w Rucianem –Nidzie. Miejsce słynące z licznych inicjatyw edukacyjnych i ciekawych rozwiązań ukierunkowanych na rekreacyjno – turystyczne wykorzystanie przestrzeni leśnej. Spotkanie zachęcało do wymiany doświadczeń z zakresu pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na działania edukacyjne. Wizyta w rezerwacie pohuraganowym „Szast" miała na celu zaprezentowanie sposobów zagospodarowania terenu poklęskowego, uwzględniającego potrzeby gospodarcze, naukowe i edukacyjne.

Odwiedziny gości z RDLP w Toruniu stały się i dla nas okazją do nawiązania nowych znajomości i kontaktów zawodowych. To budujące, że dzięki takim spotkaniom możemy wzajemnie się wspierać w tej czasami wcale niełatwej pracy edukatora.