Wydarzenia i konkursy edukacyjne
Nauczyciele w lesie
Warsztaty edukacyjne dla szkolnych kreatorów przyrody.
Powszechnie wiadomo, że poziom wiedzy i umiejętności uczniów zależy w dużym stopniu od wiedzy i umiejętności nauczycieli. A jak wiadomo z wiedzą przyrodniczą nauczyciele się nie rodzą.Trzeba korzystać z różnych źródeł dodatkowych informacji i szkoleń. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwo Krynki zorganizowały w dn. 21.09.2015r. warsztaty edukacyjne dla nauczycieli pt. „ Bioróżnorodność naszych lasów". W spotkaniu uczestniczyli pedagodzy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkoli z różnych zakątków województwa podlaskiego.
Celem warsztatów była edukacja przyrodnicza nauczycieli, którzy nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystają w pracy z uczniami. Cześć seminaryjna obejmowała prezentację zagadnień z zakresu działań na rzecz czynnej ochrony przyrody. Pan A. Kwiatkowski z RDLP w Białymstoku przedstawił działania leśników podejmowane w celu zachowania różnorodności biologicznej w lasach. Z dużym zainteresowaniem przyjęto wystąpienie pana G. Błachowskiego pt. „Czynna ochrona nietoperzy krajowych". Wokół nietoperzy krąży wiele mitów i błędnych informacji. Jak przyznali sami uczestnicy o nietoperzach mówi się na zajęciach edukacyjnych jedynie w kontekście zjawiska echolokacji. Pan G. Błachowski wyjaśnił funkcjonujące w świadomości nawet wielu dorosłych, błędne przekonanie o „wkręcaniu się nietoperzy we włosy" czy „wysysania krwi nocą". Ciekawym i nowym dla wielu nauczycieli zagadnieniem była prezentacja ptaka – cietrzewia- pominiętego zupełnie w szkolnych programach nauczania biologii i przyrody.Pani M.Potocka z PTOP zaprezentowała szeroki zakres działań podejmowanych przez ekologów we współpracy z leśnikami, na rzecz tworzenia miejsc bytowania tego gatunku.
Zajęcia terenowe odbyły się na terenie Nadleśnictwa Krynki. Nasi goście – nauczyciele znaleźli się w lesie. Pan R.Konował z Nadleśnictwa Krynki zaprezentował efekty pracy leśników na rzecz edukacji i ochrony przyrody na przykładzie: Sylvarium, Ośrodka „Przytulisko", Strigiforium oraz leśnych ścieżek edukacyjnych.
Liczymy, że zachęciliśmy nauczycieli do tego by jak najczęściej korzystali z lasu jako obiektu dydaktycznego. Zwłaszcza, że taką formę zajęć umożliwia nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego oraz sam obiekt – las - dostępny przez cały rok.
Warsztaty zorganizowano przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.