Wydawca treści Wydawca treści

Ania Ptak i jej leśne bajki

Podpowiadamy Państwu jak w czasach akcji #Zostanwdomu spędzić ciekawie czas.

Ania Ptak - leśniczka, na co dzień  zajmująca się pracą edukatora w Nadleśnictwie Maskulińskie w Puszczy Piskiej, dzisiaj w czasach epidemii koronawirusa pracująca zdalnie w leśniczówce, proponuje rodzinom przebywającym w domu, taką oto atrakcję.

Ania jest autorką kilkunastu już bajek, których motywem są leśne tematy. Dzisiaj, chcąc urozmaicić swoje utwory, proponuje bajki których tytułowe postaci sami słuchacze mogą sobie ułożyć z prostych elementów znalezionych na spacerze w lesie. Mało tego zaprasza do wysłuchania i obejrzenia bajki na YouTube i zainspirowania się układaniem zwierząt – bohaterów bajkowych historii.

Tak, wiemy, przede wszystkim przestrzegamy akcji #Zostanwdomu, ale nie za długi, wyłącznie rodzinny spacer w lesie, chociażby dla dotlenienia się albo poprawy zdrowia psychicznego, jest bardzo ważny.

Ania, jak na prawdziwą samodzielną leśniczkę przystało, wszystko przygotowała sama: napisała cykl bajek o zwierzętach, zgromadziła: gałązki, nasionka, szyszki, igły sosny i świerka, kolorowe piórka, korę, a potem nagrała bajki. Najczęściej jest tak, że z prostych rzeczy mamy największą przyjemność. Ania nagrała wszystkie bajki i przedstawia to widzom i słuchaczom, którzy dbając o swoje zdrowie i zdrowie innych, przez jakiś czas, muszą pozostać w domu w związku z zagrożeniem koronawirusa.

Codziennie na stronach internetowych i profilach społecznościowych Nadleśnictwa Maskulińskie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie prezentowana nowa bajka. Ania Ptak napisała i odczyta 15 bajek. Będą to opowieści o: Żurawiu, Lisie, Rysiu, Dziku, Głuszcu, Łosiu, Rybołowie, Borsuku, Wilku, Sarnie i Jeleniu, Lelku Kozodoju (to taki ptak!) Gągole, Kunie leśnej, Wiewiórce i Żubrze.  Na załączonym zdjęciu pokazujemy stół montażowy do produkcji nagrania bajek, zrobiony własnoręcznie przez autorkę w jej leśniczówce. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania pierwszej bajki:

 

Najważniejszy jest pomysł, reszta przyjdzie sama :)

Kolejne bajki znajdziecie tutaj.

Materiały do pobrania