Aktualności Aktualności

Szybka akcja #sadziMY w Białymstoku

Wystarczyło półtorej godziny i 2000 sadzonek świerków zostało rozdanych mieszkańcom Białegostoku.

Dzisiaj 26 kwietnia, w centrum Białymstoku obok siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy rozdawali wszystkim chętnym chcącym posadzić drzewko, sadzonki świerków. Wydarzenie zrealizowano w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Korzenie świerków zostały zabezpieczone specjalnym żelem chroniącym je przed wysychaniem. Przed wydaniem, sadzonki pakowano do papierowej torby i przekazywano mieszkańcom. Od samego początku akcja cieszyła się olbrzymią popularnością. Mieszkańcy Białegostoku gromadzili się pod namiotem z sadzonkami jeszcze przed godziną rozpoczęcia wydawania. Sygnaliści myśliwscy z Nadleśnictwa Krynki specjalnym sygnałem rozpoczęli akcję #sadziMY w Białymstoku i co jakiś czas swoimi hejnałami zwracali uwagę przechodniów. Pozostałe 30 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, tego dnia rozdały jeszcze ponad 1500 sztuk młodych drzewek: świerków i lip.

#sadziMY to ogólnopolska akcja podczas której leśnicy umożliwiają każdemu obywatelowi posadzenie drzewka! 26 kwietnia br. sadzonki były rozdawane we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy mógł w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.

Odbiór sadzonek był możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce.

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzać 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok Pary Prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i  wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, po Kujawy i Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.