Aktualności Aktualności

75. rocznica Obławy Augustowskiej

W lipcu bieżącego roku mija 75 lat od największej, niewyjaśnionej, komunistycznej zbrodni na narodzie polskim w okresie powojennym – Obławy Augustowskiej.

Główne uroczystości poświęcone pamięci Ofiar odbędą się w miejscowości Giby w dniu 19 lipca br. (niedziela). Organizatorami wydarzenia są Gmina Giby, Parafia rzymskokatolicka w Gibach oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku przygotowała okolicznościowe znaczki oraz kartki pocztowe. Warto podkreślać i przekazywać potomnym historię tej straszliwej zbrodni, by narodowa pamięć o ich bohaterskich czynach oraz męczeńskiej śmierci nigdy nie wygasła.

Akcja masowych aresztowań ludności cywilnej przez oddziały NKWD, bezpieki i milicji, prowadzona w lipcu 1945 roku, zakończyła się zaginięciem co najmniej 592 osób, kilkadziesiąt z nich było mieszkańcami pobliskich miejscowości. Zabierano głównie mężczyzn ale nie oszczędzano również kobiet i dzieci. Zdarzało się, że jedna rodzina traciła nagle jednego lub nawet kilku domowników. Wszystko wskazuje na to, że zostali oni zamordowani i pogrzebani w nieznanym dotychczas miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy. Podejrzewa się, że doły grobowe mogą znajdować się na terenie Nadleśnictwa Pomorze lub w pobliżu granicy, na terenie Republiki Białoruskiej.

Podlascy leśnicy regularnie zbierają informacje o możliwych lokalizacjach starych mogił leżących na terenie leśnym, zajmują się także typowaniem potencjalnych dróg leśnych, którymi mogły być wywożone transporty więźniów.

Mimo długiego okresu od popełnionej zbrodni, toczącego się śledztwa i poszukiwań nie ma pełnej informacji o przebiegu Obławy. Świadków tamtych wydarzeń było z pewnością niewielu, większość z nich nie żyje lub boi się mówić. Cała sprawa została starannie zatajona a bieg czasu stopniowo zamazał karty historii tego okresu.

Pozostaje wierzyć, że dalsze prace odkryją przed nami tajemnicę sprzed lat a rodziny zamordowanych będą mogły godnie pochować swoich krewnych.