Aktualności Aktualności

75. rocznica Obławy Augustowskiej

19 lipca 2020 r. w Gibach odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Obławy Augustowskiej. Uroczyste obchody zostały objęte Narodowym Patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, zaś Honorowym Patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Posła Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. bp Adrian Galbas. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Wzgórze Krzyży, by oddać hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Listy na uroczystości przesłali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W swoich wystąpieniach: Ks. Stanisław Wysocki wyraźnie zaakcentował, że jest to uroczystość państwowa i nie można dopuścić do tego, by stała się uroczystością lokalną.

Poseł Jarosław Zieliński podkreślił, że najtrudniejsza jest bitwa o prawdę. Bitwa o pamięć o Obławie Augustowskiej, o Katyniu i innych wydarzeniach historycznych trwa nadal.

W imieniu Prezydenta RP, minister Dariusz Gwizdała uhonorował też Krzyżem Zasługi Piotra Nalewajek, Macieja Plesiewicza, Roberta Bagińskiego oraz Tomasza Kuprewicza.  Odznaczenia zostały nadane, na wniosek wojewody podlaskiego, w uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz propagowania wartości patriotycznych.

Z okazji 75. rocznicy Obławy Augustowskiej oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przygotował specjalne wydawnictwo okolicznościowe „Obława Augustowska lipiec 1945” a przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku ukazały się pamiątkowe znaczki pocztowe i pocztówki informujące i przypominające o tej strasznej zbrodni.