Aktualności Aktualności

76 rocznica Obławy Augustowskiej

11 lipca 2021 r. w Gibach odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę Obławy Augustowskiej. Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą Świętą polową w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. Stanisław Wysocki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Wzgórze Krzyży, by oddać hołd ofiarom Obławy Augustowskiej.

Podczas uroczystości list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Adam Kwiatkowski. Jak zaznaczył prezydent - Obława Augustowska to "niezwykle tragiczna i bolesna rana naszej historii, to największa zbrodnia popełniona na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej". Podkreślił też, że "każda kolejna rocznica Obławy Augustowskiej przejmuje serca bliskich ofiar głębokim smutkiem i bólem".

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni leśnicy z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Panem Andrzejem Józefem Nowakiem na czele. W Gibach nie zabrakło też pocztów sztandarowych Nadleśnictwa Rajgród i Nadleśnictwa Rudka, pocztu sztandarowego Związku Solidarność RDLP w Białymstoku oraz leśnej asysty honorowej.