Aktualności Aktualności

Barciowisko 2020- szczęśliwa siódemka za nami

Impreza organizowana jest od 2014 roku przez Nadleśnictwo Augustów.

     15 sierpnia, na błoniach nad rzeką Nettą w Augustowie,  10 dwuosobowych drużyn wzięło udział w rywalizacji na najlepszą kłodę bartną. Była to już siódma edycja Barciowiska.Celem imprezy poza propagowaniem bartnictwa jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie zapylaczy w życiu człowieka oraz pokazanie jak możemy chronić i poprawiać warunki bytowania pszczoły miodnej i innych zapylaczy. Jak co roku nadleśnictwo przygotowało stoisko edukacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Każde dziecko i często ich rodzice wychodziło z ciekawą własnoręcznie wykonaną  pamiątką, którą były maskotki, domki dla zapylaczy, rysunki  czy podstawki na stół. Wszystkie pamiątki nawiązywały do pszczoły i  pszczelich  produktów. Dodatkową atrakcją, bo wszak to Dzień Wojska Polskiego,  był w tym roku pokaz koni arabskich, sprawności kawaleryjskiej i możliwość konnej jazdy połączonej z próbą władania szablą.

Kłody bartne działy następujące drużyny:

  1. Augustowiacy:  Wojtuszko Agata i Roman Kujawski
  2. Stowarzyszenie Colea z Łodzi: Sylwia Płusa i Przemysław Marczyński
  3. Nadleśnictwo Szczebra: Łukasz i Paweł Sewastynowicz
  4. Nadleśnictwo Janów Lubelski: Bartłomiej Kosiarski i Tomasz Jargiło
  5. Pszczelarze z Suchowoli: Sylwia Zimnoch i Ostrowski Mariusz
  6. Towarzystwo Naukowe Pruthenia z Olsztyna: Anna Napierała i Bogdan Radzicki
  7. Nadleśnictwo Augustów: Adam Korzeniecki i Konrad Pongaris
  8. Stowarzyszenie Przyjaciół S.O.S i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie: Małgorzata Brendel i Tomasz Skórniewski
  9. Zielona Barć z Olesna: Grzegorz Bek i Ariel Bardorz
  10. Zielona Barć z Olesna: Jakub Respondek i Andrzej Nowak.

     Rywalizacja w dzianiu kłody bartnej trwała trzy godziny. Decyzją Jury najlepszą kłodę wykonała drużyna Nadleśnictwa Augustów. Jednocześnie przyznano dziewięć drugich miejsc. Tak naprawdę najlepszy werdykt wydadzą pszczoły, które w przyszłości zasiedlą tylko prawidłowo wykonane kłody. Pięć kłód drużyny bartne zabrały ze sobą, a pozostałe trafią do Puszczy Augustowskiej. Wspomnieć należy, że każda z drużyn otrzymała na własność narzędzia bartne oraz upominki od Nadleśnictwa Augustów.

     Zachęcamy do obejrzenia  naszych zdjęć i krótkich filmików oraz do wejścia na linki z relacjami z Barciowiska loklanych  mediów:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Faugustow.org%2F2020%2Fw-augustowie-odbyla-sie-7-edycja-barciowiska%2F%3Ffbclid%3DIwAR0QM-Us9Gay8OXQRL_dAKr-iEjEoe6XEeuQsRGDDWv3YMIOOq0bE9AgKgk&h=AT2eV6ZGfd6pq31KQPE_4heD8qQaxW8jj2feULEjGu_HB96zJMad_9stXvXr6sCwuJMd1CcF-GUEGBxT3BwHGgYZiKHc3uJ-g8Jl0Rl1jqMV5pCRuWozLzRwlhbKKiSjEPhNNw

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/187919

 

Do zobaczenia za rok!