Aktualności
BARCIOWISKO 2022
23 lipca 2022 r. Nadleśnictwo Augustów zaprasza do wzięcia udziału w IX edycji BARCIOWISKA.
BARCIOWISKO 2022
23.07. 2022 r. (sobota)
- Miejsce imprezy- ul. Turystyczna 19 w Augustowie (przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów)
- Planowane rozpoczęcie o godz. - 09:00
- Planowane zakończenie o godz. - 14:00
PROGRAM SPOTKANIA
09:00- zapisy drużyn uczestniczących w konkursie dziania barcie;
09:30 - oficjalne przywitanie uczestników, omówienie zasad konkursu, przedstawienie jurorów, losowanie numerów kłód bartnych; wydawanie narzędzi;
10:00- rozpoczęcie konkursu;
13:00- zakończenie konkursu;
13:30 - ogłoszenie wyników konkursu w dzianiu barci i wręczenie nagród zwycięzcom;
14:00 - zakończenie BARCIOWISKA 2022.
W programie od godz. 10:00 do 13:00 gry i zabawy dla dzieci w namiocie edukacyjnym.
BARCIOWISKO jest imprezą jednodniową łączącą w sobie ideę edukacji ekologicznej zwracając uwagę społeczeństwa na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji i lokalnej promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych.
Działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży będą miały na celu uświadomienie roli pszczół w ekosystemie i podniesienie świadomości społecznej o konieczności aktywnej ochrony rodzimych ras pszczół, powstrzymaniu utraty równowagi biologicznej i degradacji funkcji ekosystemów.
"Barciowisko" organizowana jest cyklicznej od roku 2014. W ramach rywalizacji dwudziestu drużyn dwu osobowych wykonywane będą kłody bartne. Konkurs polega na jak najwierniejszym wykonaniu zgodnie ze sztuką bartną przy użyciu udostępnionych narzędzi bartnych kłody.
W tym roku prowadzona będzie rywalizacja w dwóch grupach: leśnicy oraz pszczelarze i pasjonaci bartnictwa.
Wszystkie kłody wydziane podczas konkursu zostaną użyczone wykonawcom, a zawieszenie i lokalizacja docelowa kłód zostanie uzgodniona z Nadleśnictwem.
BARCIOWISKO realizowane jest w ramach projektu pn. "Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowksiej. LP - lasy pszczołom pszczoły lasom". Przypominamy, że projekt otrzymał dofinasowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.