Aktualności Aktualności

Biebrzański Park Narodowy wciąż w ogniu

Wciąż trwa dramatyczna walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie pożar - największy tam o dekad - objął już ok. 3000 hektarów

Niestety, płoną głównie łąki, trzcinowiska, torfowiska, zarośla, do których nie mają dojazdu ciężkie wozy strażackie. Dlatego od początku pożaru strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i OSP oraz leśników z parku wspierają samoloty Lasów Państwowych.

W akcji uczestniczą już 4 gaśnicze dromadery M18B (po dwa z RDLP w Białymstoku i RDLP w Olsztynie). Każdy jednorazowo zabiera 1800 litrów wody. Dziś przybędzie dodatkowe wsparcie w postaci nowoczesnego śmigłowca gaśniczego airbus AS350 (eurocopter) z RDLP w Katowicach. "Wiaderko" tego helikoptera mieści 700 litrów wody. Z ziemi działania naszych maszyn od poniedziałku koordynują 3 lekkie samochody patrolowo-gaśnicze z Nadleśnictw: Augustów, Rajgród oraz Knyszyn. Głównym zadaniem strażników leśnych obsługujących te pojazdy jest koordynacja komunikacji radiowej pomiędzy sztabem PSP dowodzącym akcją gaśniczą, a samolotami.

Koszty akcji naszych samolotów i pojazdów gaśniczych w Biebrzańskim PN sięgają już 500 000 złotych. Te i wszelkie kolejne wydatki na wylatane godziny oraz inne koszty, aż do skutecznego ugaszenia pożaru, pokrywają Lasy Państwowe.

Warto też dodać, że co roku wspieramy z funduszu leśnego polskie parki narodowe kwotą kilkudziesięciu milionów złotych. Dla przykładu, Biebrzański PN w tym roku otrzyma z Lasów Państwowych ponad 710 000 zł na zgłoszone przez siebie przedsięwzięcia, w tym związane z ochroną przeciwpożarową.

Co roku na ochronę lasów przed ogniem przeznaczamy ponad 100 mln zł, z czego blisko 30% pochłaniają koszty czarterowania na cały rok ponad 40 samolotów patrolowych i gaśniczych oraz kilku śmigłowców. Lasy Państwowe są jedyną służbą leśną w Unii Europejskiej, która ma do dyspozycji taką gaśniczą flotę powietrzną. Nasze samoloty i śmigłowce wspierają strażaków nie tylko w gaszeniu lasów w zarządzie LP, ale też wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba - walczą z pożarami lasów i innych terenów prywatnych, gminnych, parków narodowych.

Od początku 2020 r. do początku tego tygodnia we wszystkich lasach w Polsce, wybuchło blisko 2700 pożarów, z czego w Lasach Państwowych ponad 600. Ponad 75% dotychczasowych pożarów lasów wybuchło właśnie w kwietniu.

Apelujemy ponownie o przestrzeganie przepisów i nie używanie otwartego ognia w lesie poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi oraz w promieniu 100 m od lasu.