Aktualności Aktualności

Bliskie spotkanie z łosiem

 

Miejsce:Leśnictwo Ponikła

10 faktów o: łosiu

1. Łoś to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. W kłębie może osiągnąć 1,8 m, a długość ciała do 3 m. Samiec (byk) może ważyć nawet 740 kg, a samica (klępa) około 400 kg. Długość życia 20-25 lat.
2.    Związany jest głównie z podmokłymi leśnymi terenami, torfowiskami i mokradłami, ale wraz z nadejściem zimy przenosi się na suchsze tereny wyżej położonych lasów.
3.    Aktywnie żeruje wczesnym rankiem i wieczorem. Najchętniej zjada pędy, gałązki oraz korę drzew i krzewów przemierzając w ich poszukiwaniu znaczne odległości. Fałdy skórne znajdujące się między racicami, pomagają mu w sprawnym poruszaniu się po terenach podmokłych. Zimą z zapałem obgryzają młode sosny, osiki, brzozy, lipy, kruszyny, wierzby, a także borówki i wrzosy. Łoś latem potrzebuje dziennie 30-50 kg pokarmu , zimą 12 kg.
4.    Porusza się powoli i niezgrabnie. Przestraszony potrafi biec kłusem, z prędkością 30km/godz., tzw. inochodem-unosi jednocześnie obie kończyny, raz z jednej, raz z drugiej strony ciała. Na krótkim dystansie może osiągać prędkość do 60 km/godz.
5.    Jest doskonałym pływakiem. W poszukiwaniu pokarmu - roślin rosnących pod wodą, nurkuje na głębokość kilku metrów a pod wodą przebywać może nawet 50 sekund.
6.    Łoś z reguły jest samotnikiem. Jedynie samice z młodymi zimą mogą zbierać się w niewielkie grupy. Okres godowy łosi ma miejsce we wrześniu i nazywany jest bukowiskiem. W tym czasie samce są na tyle pochłonięte poszukiwaniem partnerki, że nie żerują i nie śpią nawet przez okres 2 tygodni, przez to ich masa ciała może spaść o ok. 20 %. Dodatkowo samce tarzają się w ziemi, pokrytej własnym moczem zawierającym feromony przyciągające samice. Jeżeli klępie towarzyszą jej młode z poprzedniego roku, byk najpierw musi je zaakceptować, żeby ta dopuściła go do kopulacji. Byk zabiegając o względy klępy, pręży się, prezentuje potęgę swego ciała, poroże, głos a nawet uzębienie.
7.    W miocie zwykle jest jeden, lub dwa młode łoszaki. Po trzech dniach od urodzenia młode są w stanie podążać za matką. Matka karmi je mlekiem przez 4 miesiące. Mocno wyrośnięte łoszaki by dostać się do sutka matki muszą klękać.
8.    Poroże łosi może przyjmować formę badyli, bądź łopat. Zrzucane jest od grudnia do stycznia.
9.  Naturalnym wrogiem łosia jest wilk, który reguluje liczebność populacji, polując na łoszaki, osobniki chore i stare.
10.  Obecnie w Polsce obowiązuje moratorium - całkowity, całoroczny zakaz polowań na łosie. Szacuje się, że populacja łosia liczy 20 tys. osobników a najwięcej ich żyje w północno-wschodniej części naszego kraju.