Aktualności Aktualności

Dąbek - dziedzictwo przyrodnicze Augustowa

Nadleśnictwo Augustów właśnie rozpoczęło realizację projektu "Dąbek - dziedzictwo przyrodnicze Augustowa", w ramach którego zostanie utworzona ścieżka dydaktyczna z infrastrukturą rekreacyjno-edukacyjną przebiegająca przez tzw. Plażę Dąbek.

Plaża Dąbek to miejsce wyjątkowe - zarówno pod względem turystycznym, jak i rekreacyjnym. Malownicza plaża stanowi atrakcyjne miejsce wypoczynkowe zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i odwiedzających. Niemniej jednak teren jest niezagospodarowany. Liczne interwencje Augustowian i sugestie turystów, wyrażające oczekiwanie przywrócenia walorów turystycznych, rekreacyjnych i wypoczynkowych plaży i terenów okalających, sprawiły, że nadleśnictwo postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym.  

W ramach projektu zaplanowano utworzenie ścieżki dydaktycznej wraz z tzw. małą infrastrukturą rekreacyjno-wypoczynkową. Długość ścieżki wyniesie 1500 m, a na niej zostanie wyznaczonych dziewięć edukacyjnych punktów przystankowych. 

Poza walorem dydaktycznym niezwykle istotny jest także wymiar społeczny planowanego przedsięwzięcia. Nadleśnictwo planuje zainstalować elementy podstawowe do ćwiczeń fizycznych i wyposażenia parkingowego. 

Realizacja projektu z pewnością ucieszy spacerowiczów i turystów - pozwoli im na poznanie walorów przyrodniczych terenu leśnego nad jeziorem Białym, zaś siłownia "pod chmurką" znajdzie uznanie amatorów gimnastyki. Jeszcze w tym roku, końcem października, będziemy się mogli o tym przekonać.

Całkowity koszt projektu to kwota 162 538,02 zł, dofinansowanie w wysokości 119 700,00 zł,

a udział Nadleśnictwa Augustów - 42 838,02 zł.