Aktualności Aktualności

Duży pożar lasu w Nadleśnictwie Bielsk w Leśnictwie Kleszczele

17.05.2024 o godzinie 12:59 aplikacja „Smoked” działająca w Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Bielsk wykryła dym lokalizując go lesie w leśnictwie Kleszczele w oddziale 103. Dyspozytor PAD powiadomił leśniczego, który już jechał w kierunku dymu. Pożar został potwierdzony, powiadomiono straż pożarną i nadleśniczego.

Zadysponowano wszystkie środki nadleśnictwa: całą służbę terenową i pracowników administracyjnych oraz 2 samoloty w dyspozycji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i policyjny helikopter Black Hawk. Wiatr utrudniał działanie samolotom, a dym utrudniał widoczność. Pożar udało się opanować około godziny 17 dzięki sprawnym działaniom licznych jednostek państwowej straży pożarnej i ochotniczych oraz samolotom czarterowanym przez Lasy Państwowe i helikopterowi Policji. Statki powietrze wykonały łącznie kilkanaście zrzutów wody (samolot gaśniczy Dromader tankuje ok. 2000 l). Wstępnie oszacowano powierzchnię pożaru na 9,98 ha. Spłoną niestety samochód gaśniczy OSP Kleszczele, najprawdopodobniej nie zdążył odjechać po przerzuceniu przez wiatr ognia w jego pobliże. Nadal kontynuowane jest gaszenie i dogaszanie pożaru w Leśnictwie Kleszczele. Teraz trwa narada służb ratowniczych ustalająca nocne pilnowanie pożarzyska.

Szanowni Państwo w regionie jest bardzo sucho. Na mapie zagrożenia pożarowego od dzisiejszego rana jest najwyższy stopień zagrożenie pożarowego. Silne wiatry panujące w okolicach pożaru przerzucają ogień utrudniając akcje gaśniczą. Ściółka jest bardzo sucha. Idąc do lasu musimy zachować ostrożność.