Aktualności Aktualności

Dziczyzna doskonała na świąteczny stół

Mimo, że w polskiej kulturze i kuchni dziczyzna od wieków zajmuje szczególne miejsce, to jednak mięso to jest niezbyt popularne w naszej codziennej diecie. Brak wiedzy na temat odpowiedniego wyboru mięsa i sposobu jego obróbki sprawia, że niewielu z nas ma odwagę pokusić się o jego samodzielne przygotowanie. Dlatego też leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z pomocą szefowej kuchni Pani Ewy Bałdyś po raz kolejny zorganizowali warsztaty kulinarne pn. „Ugotuj sobie święta z dziczyzny”.

Podczas warsztatów, zgromadzeni goście mogli nie tylko skosztować kilku dań przygotowanych na bazie dziczyzny i produktów pochodzących z lasu, ale również sami uczestniczyli w procesie ich powstawania. Liczne pytania do prowadzącej świadczyły o dużym zainteresowaniu sposobami przyrządzania dań na bazie dziczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej "Świąteczne smaki z lasu" (TVP3 Białystok).

- Mięso z dziczyzny jest bardzo proste w przygotowaniu. Najłatwiej jest przygotować, np. mięso z jelenia, ponieważ ono jest najbardziej miękkie. Szybko przygotowuje się z niego zupy gulaszowe, gulasze. Naturalne przyprawy takie jak: jałowiec, tymianek, czy cynamon pomagają wydobyć wyjątkowy smak tego wyjątkowego mięsa - tłumaczy Ewa Bałdyś, szef kuchni.

W trakcie warsztatów uczestnicy przygotowali m.in.: zupę gulaszową z jelenia z kwaśnym jabłkiem, rozmarynem, trawą żubrową i kluskami lanymi oraz pulpety z dzika w sosie borowikowym z kluskami dyniowymi. Na deser można było skosztować czekoladowych trufli z jagodami. Dodatkowo uczestnicy wykonali dwa dania na wynos, którymi mogli podzielić się z domownikami, a były to: Kołduny z dziczyzną i czosnkiem niedźwiedzim oraz Matiasy w leśnych ziołach i świerkowych igłach.

fot. Anna Jakimiuk

W przerwach, pomiędzy serwowaniem kolejnych przysmaków, nie zabrakło również rozmów i dyskusji na temat mięsa dzikich zwierząt. Zarówno leśnicy, jak i szefowa kuchni prowadząca warsztaty podkreślali, że dziczyzna jest zdrowa, prosta w przygotowaniu i wbrew krążącym mitom – łatwo dostępna na rynku.

- Pod okiem kogoś, kto nas pokieruje, nawet ktoś, kto nie ma pojęcia zrobi coś, co będzie smakować rodzinie, znajomym, przyjaciołom. Dlatego tu jestem, żeby czegoś się nauczyć. Wiadomo, dziczyzna tu w naszym podlaskim regionie jest takim dużym plusem, czymś, z czym możemy się pokazać, gdziekolwiek w Polsce czy świecie – powiedział Piotr Sołowiej, uczestnik warsztatów.

Głównym celem warsztatów kulinarnych zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku jest promocja produktów marki "Dobre z lasu" oraz projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z Polskich lasów”, który zakłada propagowanie żywności pochodzącej z lasów, oraz podnoszenie świadomości konsumentów na temat właściwości odżywczych i walorów smakowych, naturalnych produktów pochodzących z lasu.