Aktualności Aktualności

Dziki Smak Mazur w sercu Puszczy Piskiej

Na zakończenie wakacji na terenie Zabytkowej Wyłuszczarni Nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem-Nidzie odbyła się zorganizowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie impreza plenerowa pn. „Dziki Smak Mazur”.

Zostały przygotowane warsztaty kulinarne i stoisko degustacyjo-promocyjne marki „Dobre z Lasu”. W warsztatach udział wzięli: restauratorzy, właściciele agroturystyk z regionalną kuchnią, producenci tradycyjnej żywności i produktów lokalnych, a także lokalna społeczność i turyści. Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy przygotowali:

- kociołek myśliwski z dziczyzny,

- burger z dzika z sosem żurawinowym,

- kiełbasę białą z dzika z kurkami w dwóch wariantach: parzoną i grillowaną,

- racuchy z leśnymi owocami, żurawiną oraz jeżyną.

Dodatkowo do każdego z powyższych potraw uczestnik warsztatów mógł dodać wg. własnego uznania przetwory, konfitury, dżemy bądź miody marki „Dobre z Lasu”. Spotkanie kulinarne poprowadził Mistrz Kuchni Ireneusz Zieniewicz, restaurator z wieloletnim doświadczeniem myśliwskim, który w sposób jasny i przestępny pokazał jak przygotowuje się „krok po kroku” poszczególne dania.

Wydarzenie promocyjne uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi”, podczas którego muzycy zaprezentowali bogaty dorobek kultury myśliwskiej i łowieckiej. W czasie występu Nadleśnictwo Maskulińskie wystawiło stoisko degustacyjne na którym każdy zainteresowany mógł spróbować: szynki, polędwicy, schabu, kiełbasy czy kabanosów z dzika, kotletów mielonych z dziczyzny z dodatkiem grzybów leśnych, kiełbasy z sarny, pasztecików z kurkami, marynowanej płoci z okolicznych jezior, smalczyku, pajdy z pastą grzybową. Wszystko okraszone było wykwintnymi dodatkami w postaci: borówki brusznicy na ostro, jarzębiny do mięs, podgrzybka marynowanego, musu z czarnego bzu, miodu z dodatkami owocowymi, konfitury z dzikiej róży czy rokitnika.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również napoje serwowane w tym m.in. kawa mrożona z żołędzi, cztery rodzaje lemoniad ( z pędów sosny, kwiatów czarnego bzu, mniszka pospolitego oraz derenia), a także herbatka „owoce lasu” z dodatkiem pigwy na zimno.

Ponadto w ramach promocji wydarzenia, pracownicy Nadleśnictwa wyszli z degustacją produktów „Dobre z Lasu” do centrum Rucianego-Nidy, co spotkało się z pozytywnym odbiorem wydarzenia przez społeczeństwo i wpłynęło na liczną frekwencję.

Po zakończonych warsztatach, występie Sygnalistów oraz posiłku w ramach promocji „Dobre z Lasu” wszyscy chętni mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką było zwiedzanie z przewodnikiem Zabytkowej Wyłuszczarni Nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem-Nidzie.

Głównym celem spotkania była promocja społecznej funkcji lasu poprzez podkreślenie istotnej roli prozdrowotnych wartości żywności pochodzenia leśnego. Dodatkowym celem była integracja społeczeństwa z leśnikami i myśliwymi. Podczas spotkania goście dowiedzieli się gdzie zakupić dziczyznę oraz produkty „Dobre z Lasu”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, restauratorów oraz turystów. Odbyło się wiele ciekawych rozmów z zainteresowanymi  uczestnikami.

O wydarzeniu wspomniał m. in. internetowy portal „Mazury24” zarówno na swojej stronie internetowej, jak i na portalu Facebook.