Aktualności Aktualności

Hubertus Węgrowski

Myśliwi Mazowsza i Podlasia po raz XIII spotkali się na uroczystym otwarciu sezonu polowań zbiorowych.

Hubertus na stałe wpisał się w myśliwski kalendarz. W ubiegłych edycjach Hubertusa Honorowym patronem tego wydarzenia był śp. profesor Jan Szyszko.

Oficjalne uroczystości XIII Hubertusa Węgrowskiego imienia prof. Jan Szyszko rozpoczęły się od parady św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, jeźdźców i rolników. Uroczysty pochód spod kaplicy przeszedł do miejsca, gdzie w dalszej kolejności zebrani goście uczestniczyli we mszy Hubertowskiej, której oprawę muzyczną zapewnił Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego, pod batutą Mieczysława Leśniczaka.

W trakcie uroczystości wystąpił patron honorowy Hubertusa Węgrowskiego minister Edward Siarka, który podziękował wszystkim myśliwym i leśnikom stojącym na straży naszego dziedzictwa i naszej przyrody.

Po raz drugi organizatorzy wręczyli nagrody imienia prof. Jana Szyszko. W tym roku wyróżnieni zostali dyrektor RDLP w Warszawie Marek Roman, wieloletni prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak Honorowy Członek Polskiego Związku Łowieckiego. oraz Wojciech Dulski, który w niezwykle skuteczny sposób promuje kynologię myśliwską. Jednym z nagrodzonych był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem. Nauczyciele i uczniowie tej szkoły od wielu lat aktywnie pomagają organizatorom. Statuetkę w imieniu nagrodzonych odebrał dyrektor Szkoły Sławomir Ryszawa.

W imieniu władz Polskiego Związku Łowieckiego w Hubertusie Węgrowskim uczestniczył prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Paweł Piątkiewicz, który bardzo wysoko ocenił promocyjny charakter uroczystości w Łochowie. Zdaniem prezesa, wielkie słowa uznania należą się Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, księdzu Tomaszowi Duszkiewiczowi, nadleśnictwu w Łochowie oraz łowczemu okręgowemu z Siedlec Bartłomiejowi Kurkusowi.

Jestem pod wielkim wrażeniem Hubertusa Węgrowskiego, który powinien być przykładem dla wszystkich naszych okręgów. Wspaniała współpraca z Lasami Państwowymi pozwala pokazać, nie tylko lokalnym społecznościom, że z jednej strony leśnicy i myśliwi pełnią ważną rolę w systemie ochrony przyrody, a z drugiej, że zrównoważone użytkowanie zasobów przyrodniczych pozwala nam cieszyć się wspaniałymi darami natury – powiedział prezes Naczelnej Rady Łowieckiej.

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz – przewodniczący komitetu organizacyjnego – za każdym razem dziękował wszystkim kołom łowieckim, bez których nie byłoby Hubertusa Węgrowskiego. Myśliwi okręgu siedleckiego i białostockiego nie tylko udostępniają swoje łowiska, ale podczas Hubertusa również wystawiają swoje stoiska i zapewniają dziczyznę do degustacji.

Dary lasu, konie, psy myśliwskie oraz muzyka myśliwska zawsze są magnesem przyciągającym nie tylko myśliwych. W Łochowie organizatorzy do perfekcji opanowali sztukę integrowania wszystkich grup społecznych.

W Hubertusie Węgrowskim od zawsze bardzo ważnym elementem jest uroczysta homilia, a od dwóch lat uczczenie pamięci śp. Jana Szyszko – wyjątkowej postaci dla myśliwych i leśników. Profesor Szyszko był wielokrotnie przywoływany. Cytowano słowa, o których nikt z nas nie może zapomnieć, szczególnie na temat modelu leśnictwa i łowiectwa, które – zdaniem śp. Jana Szyszko – dają nam pewność zachowania naszej przyrody i tradycji dla przyszłych pokoleń.