Aktualności Aktualności

I Mistrzostwa Ploggingu

W minioną niedzielę na terenie Nadleśnictwa Dojlidy odbyły się I Mistrzostwa Ploggingu przez Puszczę Knyszyńską. Plogging to forma joggingu, podczas którego zbiera się odpady.

Plogging to ekosport, zapoczątkowany przez szwedzkiego aktywistę - Erika Ahlströma, który chciał zrobić porządek z zaśmieconymi ulicami Sztokholmu, w trakcie codziennego biegania. Z czasem za jego śladem podążyli nie tylko inni Szwedzi, ale i mieszkańcy całego globu.

Lasy Państwowe wydają rocznie blisko 20 mln złotych na zbieranie i wywóz śmieci z lasu. Mimo stosowanych przez Straż Leśną fotopułapek, monitoringu oraz ujawniania i karania sprawców, w naszych lasach nadal pojawiają się coraz to nowe odpady. Dlatego tak istotne jest kształtowanie świadomości społeczeństwa na temat ekologii, chociażby poprzez edukację i organizowanie akcji sprzątania lasów.

Na szczęście nie brakuje też Bohaterów dbających o środowisko. Wśród nich znaleźli się uczestnicy owych zawodów, którzy odkryli w Lesie Pietrasze prawdziwe „skarby”. Części samochodowe, izolacje przewodów elektrycznych, miski czy kapcie – to tylko przykłady tego z czym spotkali się zawodnicy na trasie biegu. W konkursie na najdziwniejszy śmieć trzecie miejsce zajął zeszyt z przyrody, drugie – tablica od miejskiego roweru, a na szczycie podium wylądowała… walizka. Zebrane podczas akcji śmieci odebrało i zutylizowało Nadleśnictwo Dojlidy.

Przybyli mieli także okazję odwiedzić różne stoiska edukacyjne, w tym stoisko leśników, gdzie czekały na nich liczne gry i zabawy, spróbować eko-poczęstunku Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei oraz wziąć udział w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy medycznej, prowadzonym przez Sekcję Ratownictwa Specjalistycznego Białystok.

Impreza została zorganizowana w ramach Projektu Liderzy Eko-Zmian, realizowanego przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej Wielki Las, Fundację Centrum Inicjatyw Na Rzecz Społeczeństwa, Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Innovation Circle Network Norwegia.