Aktualności Aktualności

Zimowa stołówka dla zwierząt

Pierwszy śnieg sprawił, że żubry wróciły do swojej „zimowej stołówki”. Wiedziały, że mogą liczyć na wsparcie ze strony człowieka w postaci siana, buraków czy owsa. Dzięki fenomenalnej pamięci, żubry korzystają z miejsc, gdzie w okresie zimowym pokarm jest dostarczany regularnie.

Oczywiście nie tylko żubry odwiedzają takie miejsca – korzysta z nich również pozostała zwierzyna leśna, głównie jelenie i dziki. Zdarza się czasem, że żubry potrafią pokazać „kto tutaj rządzi” i przegonić konkurentów.

Od kilku lat populacja żubrów w Puszczy Knyszyńskiej rozwija się dynamicznie. Zima to doskonały czas do obserwacji zwierząt. Zimowe grupowanie się zwierząt pozwala leśnikom na policzenie żubrów oraz na ocenę kondycji stada. Dokarmianie pełni wiele funkcji korzystnych dla tego gatunku, a także pomaga w minimalizacji szkód w uprawach i zwiększa akceptację społeczną żubra. Stanowi ono ważny element czynnej ochrony gatunku objętego ścisłą ochroną.

Zakup pasz możliwy jest dzięki funduszom unijnym oraz ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu Lasów Państwowych, w ramach aktualnie prowadzonego projektu pn. „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.

W załączeniu znajdują się zdjęcia wykonane przez fotopułapkę w "leśnej stołówce".