Aktualności Aktualności

Ile żyje pszczoła ?

Wszystko zależy od tego, jaką rolę spełnia w pszczelej rodzinie.

Matka

Od samego początku jest oczkiem w głowie pozostałych pszczół. To najbardziej zadbana, dopieszczona i dopilnowana pszczoła. Karmiona jest mleczkiem pszczelim, ma własną świtę która ją karmi, czyści i dba o wszelkie potrzeby. Królowa potrafi dożyć sędziwego wieku 3-5 lat.

 

Robotnica zimująca

W środku lata pojawiają się pierwsze pszczoły, które maja szansę dotrwać do wiosny następnego roku. Im mniej mają obowiązków, tym są mniej spracowane i ich szanse są większe. Pszczoły zimą nie są specjalnie aktywne, ich jedynym zadaniem jest utrzymać się przy życiu i nie zamarznąć. W tym celu zbijają się w kłąb zimowy, w środku którego jest około 25°C. Dzięki rotacji pszczoły, które zmarzły przeciskają się do środka żeby się ogrzać. Na wiosnę po wychowaniu pierwszych młodych pszczół, stare stopniowo giną. Najstarsze dożywają 9 miesięcy.

 

Robotnica na wiosnę

Od wczesnej wiosny w rodzinie pszczelej pojawiają się najbardziej zapracowane pszczoły. Wychowują młode, budują gniazdo, gromadzą zapasy. Nawał obowiązków powoduje, że bardzo szybko się starzeją i giną po około sześciu tygodniach.

 

Truteń

To wyjątek od reguły. Nie wysila się zbytnio. Ma jakiś związek z termoregulacją gniazda, ale w zasadzie to po prostu jest. Jedyne zadanie to przenoszenie genów. Karmią go robotnice, bez których by nie przeżył. Ponieważ nie ma powodu żeby go długo mieć na utrzymaniu średnia długość życia trutnia to zaledwie około miesiąca.