Aktualności Aktualności

Jak wyhodować obradzające drzewko owocowe w lesie lub na polanie leśnej?

Na terenie Nadleśnictwa Białowieża w ramach realizowanych projektów „żubrowych” założono sady owocowe. Owoce w przyszłości mają stanowić smaczny dodatek w diecie Króla Puszczy Białowieskiej oraz innych zwierząt.

Jak wyhodować obradzające drzewko owocowe w lesie lub na polanie leśnej? Przede wszystkim trzeba włożyć w to zadanie trochę trudu. Przed założeniem sadu, powierzchnię należy ogrodzić, żeby drzewka nie zostały od razu zjedzone przez zwierzynę. Z upływem lat trzeba usuwać systematycznie samosiewy drzew leśnych, które konkurują z jabłoniami, gruszami, czereśniami, porzeczkami. Sad trzeba systematycznie obserwować, aby w razie potrzeby rozluźnić zagęszczenie drzew owocowych i usuwać martwe drzewa lub gałęzie. Po starannej pielęgnacji i upływie ok. 20 lat można przystąpić do rozgrodzenia sadu. Tak dostępny teren, staje się „witaminową” stołówką zwierząt.

W bieżącym roku w Nadleśnictwie Białowieża w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” wykonaliśmy pielęgnację 6 sadów owocowych. W ramach pielęgnacji usunęliśmy samosiewy drzew leśnych i delikatnie rozluźniliśmy więźbę między drzewkami. Nasze działania zostały nagrodzone pięknymi owocami na drzewach, w tym wypadku czerwonymi jabłkami.