Aktualności Aktualności

Kiedy pancerzyk robi się za ciasny...

Niesamowity widok przemiany pasikonika zielonego!

Pasikonik zielony żyje na łąkach, w ogrodach, na polach i nasłonecznionych brzegach lasów. Długość ciała osiąga nawet 4 cm, a złożone skrzydła, wystające daleko za odwłok dodają mu kolejne 3 cm dł.  Żyją 3-4 miesiące.

Larwy są podobne do rodziców. W swoim cyklu rozwojowym larwy przechodzą sześciokrotnie proces linienia. Każdorazowo polega on na zrzucaniu „za ciasnego” chitynowego pancerzyka, który chroni przed drapieżnikami oraz utratą wody i wykształcaniu nowego, by ostatecznie osiągnąć postać dorosłą z prawidłowo wykształconymi narządami.

Po wykluciu z jaja larwa jest „wegetarianką”, następnie staje się drapieżnikiem i poluje na mniejsze owady. Zjada głównie muchy, gąsienice i inne owady, często szkodniki.

Swoje koncerty rozpoczynają lipiec/sierpień. Szczególnie słyszalne są w ciepłe dni i noce, na odległość nawet 50 m. Donośne dźwięki wydają pocierając o siebie skrzydłami na których znajdują się tzw. narządy strydulacyjne. Przypomina to gesty wykonywane przez grających na instrumentach smyczkowych. Zgrubienie na lewym skrzydle spełnia funkcję smyczka, zaś prawe skrzydło pełni funkcję struny.

Zwabiona koncertem samica wdrapuje się na grzbiet samca, po czym samiec przyczepia do jej odwłoka spermatofor w postaci dwóch pakiecików, zaopatrzonych nie tylko w nasienie, ale także w pożywną substancję, która później samica konsumuje.

Samica składa jaja w ziemi. Rozwój embrionalny trwa od 1,5 roku do 5 lat!