Aktualności Aktualności

Przetrwać zimę

Każdy gatunek zwierzęcia, ma swój mechanizm przygotowania się i przetrwania najtrudniejszej pory roku - zimy. Jednym z nich jest zapadanie w „zimowy sen”.

Jednak, aby to nastąpiło muszą wystąpić zewnętrzne bodźce pobudzające proces zmian fizjologicznych. Najważniejszym z nich jest temperatura otoczenia.  Potoczne określenie „sen zimowy” dotyczy strategii zimowania, w której wyróżniamy 3 stany: sen zimowy (płytki sen), torpor (krótkotrwałe odrętwienie) i hibernację (głęboki sen). Objawiają się one mniejszym lub większym stopniem spowolnienia procesów życiowych tj. spadkiem temperatury ciała, spadkiem tempa przemiany materii oraz liczby uderzeń serca i wykonywanych oddechów. Mogą być stanem ciągłym lub przerywanym, trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Infografika prezentuje wybrane przykłady trwania snu zimowego u ssaków, owadów, płazów.

By móc „porządnie się wyspać”, zwierzęta  muszą się do tego należycie przygotować.  Po pierwsze poszukują odpowiednio zacisznego i bezpiecznego miejsca czyli dobrej kryjówki,  którą starannie urządzają - uszczelniają i ocieplają liśćmi, mchem czy gałązkami. Dziuple, podziemne nory i gniazda to najbardziej popularne schronienia naszych leśnych zwierząt. Po drugie zmieniają futro na gęstsze i "cieplejsze". Po trzecie, intensywnie żerują, by w ten sposób zgromadzić podskórną tkankę tłuszczową, która zapewni im dodatkową ochronę przed mrozem i będzie stanowiła źródło energii, dodatkowo część robi w swoich kryjówkach zapas pokarmu, by w z niego skorzystać na wypadek przerwanego snu. 

Infografika przedstawia rodzaje hibernacji popielicy, świstaka, jenota, jeża, koszatki, chomika europejskiego i nietoperza.

A to ciekawe…

  • Największym naszym śpiochem  jest popielica, która w stanie hibernacji pozostaje od października do maja/czerwca. 
  • Borsuk przez całą zimę traci na wadze nawet 7 kg.  
  • Podczas zimowego snu serce jeża zwalnia z 200 do około 5 uderzeń/minutę.
  • Jenot zasypia dopiero w styczniu wówczas, gdy nadejdą silne mrozy.