Aktualności Aktualności

Leśne storczyki

Wraz z nadejściem wakacji kończy się sezon na leśne storczyki. Niewiele osób wie, że możemy je podziwiać nie tylko w kwiaciarniach, ale również w lasach.

Większość gatunków, które spotkamy w sklepach, są to gatunki związane z lasami deszczowymi, które nie rosną w ziemi, a wysoko w koronach drzew (epifity nadrzewne). Storczyki, które spotykamy w Polsce rosną w ziemi i są geofitami zimującymi w postaci kłączy lub bulw.

Geofity – jedna z form życiowych roślin. Obejmuje byliny posiadające pączki odnawiające, które spędzają niekorzystny dla wegetacji okres roku w organach podziemnych – bulwach, kłączach i cebulach.

Czasami rosną one pojedynczo, częściej jednak są to kolorowe łany storczykom sprzyja stosowana przez leśników zrównoważona gospodarka leśna. Niektóre gatunki są stosunkowo mało wymagające i można je spotkać nawet na poboczach dróg. Inne z kolei, rosną tylko w odpowiednich dla siebie warunkach. W lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród również można zobaczyć storczyki, choćby w leśnictwie Monkinie od lat spotykany jest podkolan zielonawy lub ostatnio w leśnictwie Ostęp zaobserwowana została kukułka Fuchsa. Pamiętajmy jednak, że naturalnie występujące storczyki są pod ochroną i nie wolno ich niszczyć ani przekopywać do przydomowych ogrodów. Rośliny te najpiękniej wyglądają w swoim naturalnym środowisku.