Aktualności
Międzypokoleniowe sadzenie lasu

Uczniowie i seniorzy od sześciu lat kultywują tradycję wspólnego sadzenia lasu, podczas którego zacieśniają się więzi międzypokoleniowe.
5 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Rudka w Leśnictwie Trzeciny, odbyło się wspólne sadzenie lasu, w ramach akcji pn. „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.
Od czasów II wojny światowej przybyło w Polsce 2,7 mln ha lasów.
W tym roku, do grupy studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem, dołączyła grupa dzielnych przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 „Świat Malucha” również z Wysokiego Mazowieckiego. Uczestnicy akcji zostali podzieleni na dwie grupy. Studenci UTW wraz z uczniami klas czwartych SP udali się do oddz. 102 a, gdzie po krótkim instruktażu przygotowanym przez miejscowego leśniczego, zabrali się do pracy. W tym roku uczestnicy sadzenia mieli ułatwione zadanie, ponieważ do wykonania otworów użyto świdra spalinowego. Odnowiono 0,3 ha lasu używając 900 sadzonek trzyletniego świerka. Natomiast grupa przedszkolaków akcję sadzenia rozpoczęła nieopodal wiaty turystycznej, w specjalnie przygotowanej „Alejce Przedszkolaka”. Najmłodsi posadzili 10 sadzonek, przy pomocy osób dorosłych. Wszyscy uczestnicy sadzenia otrzymali pamiątkowe certyfikaty upamiętniające akcję, a na powierzchni odnowieniowej została umieszczona tabliczka upamiętniająca wydarzenie. Zwieńczeniem pracy było wspólne ognisko pod wiatą turystyczną „Echo lasu”, przy którym nie mogło zabraknąć leśnych opowieści, sygnałów myśliwskich oraz wspomnień z sadzenia lasu w latach minionych. Las, który przy sadzeniu połączył dwa pokolenia, już rośnie.
Hasło "Sadzimy 1000 drzew na minutę" wynika z prostego podzielenia liczby 500 mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe, przez liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa, że nikt w Polsce nie sadzi więcej drzew, niż Lasy Państwowe.