Aktualności Aktualności

Mistrzostwa w Rowerowej Jeździe na Orientację

Przez 3 dni od 26 do 28 kwietnia rowerzyści z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii zmagali się na leśnych trasach Nadleśnictwa Suwałki o Puchar Podlasia w Rowerowej Jeździe na Orientację. Podczas zawodów po raz drugi zostały też rozegrane Mistrzostwa Polski Leśników w RJnO.

Nadleśnictwo Suwałki wraz z Podlaskim Związkiem Orientacji Sportowej oraz Klubem Rowerowym MTB Suwałki zorganizowało Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację. Patronat honorowy objął dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzej Józef Nowak.

Rywalizacja rozpoczęła się 26 kwietnia w Lesie Suwalskim w okolicy Gospodarstwa Szkółkarskiego, gdzie zawodnicy zmagali się na dystansie sprinterskim. Następnego dnia odbyły się dwa etapy: rano w lesie Szwajcarskim na północ od Suwałk, zawodnicy rywalizowali ze startu masowego, a wieczorem zawody przeniosły się w okolice Płociczna, gdzie ćwiczony był sprint. W tym dniu zostały również wręczone nagrody najlepszym leśnikom.  Zakończenie zawodów odbyło się dnia 28 kwietnia w lesie Szwajcarskim, gdzie zawodnicy  zmierzyli się z dystansem klasycznym. W zależności od kategorii wiekowej oraz dystansu, długość trasy wahała się od 3 do 40 km.

Zasady RJnO są proste – chodzi o odnalezienie, w określonej kolejności, wszystkich punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie. Wygrywa ten, kto ukończy zawody w najkrótszym czasie, odnajdując wszystkie punkty. O zwycięstwie decydują nie tylko silne nogi i znakomity balans na siodełku, ale też umiejętność precyzyjnej i szybkiej nawigacji.

W leśnych ostępach rywalizowało ponad 150 uczestników z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii. Zawodnicy byli podzieleni na kategorie za względu na płeć, wiek oraz umiejętności. Pozwala to na wybranie osobom początkującym łatwiejszych i krótszych tras.

Lista wszystkich zwycięzców  znajduje się na stronie

https://suwalki_2019.orienteering.waw.pl/pl/node/4818

 

Nadleśnictwo Suwałki zachęca wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w RJnO do skorzystania z oferty przygotowanej przez nadleśnictwo w ramach projektu „Zielony Punkt Kontrolny” oraz projektu „Poznaj Swój Las”. Wszystkie mapy dostępne są  do pobrania na stronie internetowej lub biurze nadleśnictwa.