Aktualności Aktualności

Młody rybołów zaobrączkowany

Rybołów to wędrowny ptak drapieżny, występujący niezmiernie rzadko na terenie naszego kraju. Jego liczebność szacowana jest na około 35 par, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że jedna z nich gniazduje na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie.

Gniazdo z widokiem na jezioro

Rybołowy gniazdują na pokaźnych rozmiarów sosnach (choć zdarzają się przypadki, kiedy lokują swoje gniazdo na innych gatunkach drzew). Ochrona tego gatunku obejmuje utworzenie strefy ochronnej wokół jego „domu”. W obrębie tej strefy wprowadza się najwyższe reżimy ochronności aby maksymalnie zapewnić ptakom spokój.

Od roku 2017 Nadleśnictwo Maskulińskie uczestniczy w projekcie „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA NATURA 2000 w Polsce”. We współpracy z Komitetem Ochrony Orłów na terenie nadleśnictwa zamontowane zostało 7 platform (pod budowę gniazd) dla rybołowa w specjalnie wybranych pod kątem jego preferencji miejscach. Platforma jest trwalszą alternatywą dla gniazd budowanych w koronach, które dość często są niszczone przez wiatr.

 

Młody w gnieździe i obrączkach

Para rybołowów zamieszkujących na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie doczekała się potomka. „Rybaczek”, bo tak nazwano pisklaka, ma się doskonale. W ostatnim czasie młody został zaobrączkowany - to działanie pomaga monitorować między innymi liczebność rybołowa i dostarcza wielu cennych informacji o gatunku (między innymi o jego trasie przelotu, miejscach żerowania, przebywania, pozwala ustalić preferencje itp.).

 

Będziemy śledzić losy młodego rybołowa, który z resztą ptaków pod koniec sierpnia ruszy w swoją pierwszą światową podróż na zimowiska.

 

Rybołów „Rybaczek” założone ma dwie obrączki. Jedna obrączka metalowa – standardowa, z kodem literowo cyfrowym oraz plastikowa – kolorowa z dobrze widocznym kodem literowym. Obrączkowaniem i monitorowaniem rybołowów zajmuje się Komitet Ochrony Orłów.

Ochrona zagrożonego rybołowa to ciężka praca, wymagająca specjalistycznej wiedzy ornitologicznej. Jednak satysfakcja jaką przynosi sprawia, że znajduje ona co raz więcej pasjonatów.