Aktualności Aktualności

Mrówczy świat

Nikomu nie jest chyba obcy widok mrowiska. Jedni wolą je omijać z daleka, inni podchodzą bliżej, żeby przyjrzeć się, zobaczyć co tam „słychać” u tych pracowitych stworzeń.

Obserwacja przyrody jest zawsze bardzo zajmującą czynnością. Przyglądanie się pracy mrówek może niemalże zahipnotyzować. Ile tam się dzieje! Możemy odnieść (mylne na szczęście) wrażenie, że na kopcu mrówek panuje chaos. Jedne idą w prawo, drugie w lewo. Inne w dół, na przekór tym, które wspinają się na górę. Coś niosą, czegoś szukają, spiesząc się przy tym… ruch jak w mrowisku…

Jednakże, jeśli oddalimy się od ich „fortecy” na parę metrów, na pewno dostrzeżemy „mrówczą autostradę”. Uporządkowany korytarz utworzony, z zajętych swą niezwykle ważną pracą, mrówek. I tutaj zaczyna się nasza prawdziwa obserwacja. Pełna dowodów logiki i zorganizowania. Co i rusz widać, jak te pracowite owady dźwigają swoją zdobycz. Od skrzydła chrabąszcza począwszy na maleńkich kawałkach patyków skończywszy.

Niejednokrotnie można zauważyć bardzo ciekawe sytuacje współdziałania mrówek, które pomagają jedna drugiej, np. przy transporcie bardzo dużego znaleziska. Mrówki są niesłychanie pożyteczne dla ekosystemu. Porządkują las, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania równowagi w przyrodzie. Roznoszą nasiona, spulchniają glebę. Niektóre zwierzęta wykorzystują wytwarzany przez te owady kwas mrówkowy do dezynfekcji. To znany sposób sójki na oczyszczającą jej pióra „kąpiel”.  Ich wszechstronna rola jest nie do przecenienia. Zachęcamy do obserwacji tych wielkich leśnych społeczności, których domy nawet w zimowy chłodny dzień są pełne ciepła- dbają o wyższą temperaturę, gromadząc się w podziemnej części kopca.