Aktualności Aktualności

Na tropie wilka

10 faktów o wilku

Miejsce: Leśnictwo Rybniki

10 faktów o wilku:

1. Wilki zazwyczaj aktywne są w nocy. Najczęściej łączą się w pary na całe życie i są bardzo przywiązane do swojej watahy. Razem polują, pomagają sobie i komunikują się przekazując różnorodne informacje.
2. Używają różnych sygnałów dźwiękowych: wycia, szczekania, warczenia, skomlenia i pisków. Wilki wyją bez przerwy przez kilkanaście sekund i powtarzają to kilkakrotnie. Wyją, gdy chcą powiadomić inne osobniki, gdzie się właśnie znajdują. Wspólne wycie zacieśnia wilcze więzi emocjonalne, często jest radosnym końcem udanego polowania. Warczą, gdy chcą okazać złość, gniew i agresję. Dźwięk skomlenia jest natomiast oznaką uległości lub prośbą np. o dodatkową porcję jedzenia. Pisk wydają z siebie małe wilki podczas zabawy.  
3. Wilki spędzają w ruchu nawet do 10 godzin na dobę.
4. Są wytrwałymi piechurami. W ciągu doby mogą przemierzyć średnio 20 km (często nawet odległość 50-160 km).
5. Podstawą diety wilków są dzikie ssaki kopytne. Stanowią one ponad 90% masy zjedzonego przez nie pokarmu. Wilki polują najczęściej na jelenie, sarny i dziki (głównie na osobniki stare, młode i chore), choć są w stanie zabić także łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, m.in. bobrami i zającami, czasami borsukami. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt. Latem wilk zjada średnio 2-4,5 kg pożywienia dziennie.
6. Podczas polowania potrafią biec z prędkością do 50-60 km/h (do 5 minut mogą utrzymać szybkość nawet do 85 km/h).
7. Dobrze pływają.
8. Wilki rozpoznają głównie kolor szary, żółty i niebieski.
9. Raz w roku, w lutym para rodzicielska przystępuje do rui. Ciąża trwa 60-65 dni. Wadery rodzą (szczenią się) w norach, wykrotach lub na ziemi, w dobrze ukrytych i osłoniętych legowiskach. W jednym miocie, pod koniec kwietnia zwykle rodzi się od 4 do 6 szczeniąt. Przez pierwsze tygodnie wilczki są głuche i ślepe.
10. W pierwszym okresie życia matka karmi je własnym mlekiem, nie opuszczając w tym czasie legowiska. Zaopatrzeniem rodziny w pokarm zajmuje się samiec. Gdy tylko młode zaczynają opuszczać norę i pobierają pokarm stały, zostają pod opieką piastuna, reszta watahy udaje się na łowy. Piastun taki bawi się z nimi i broni przed ewentualną napaści. Młode karmione są przez całe stado  wstępnie przeżutym i nadtrawionym pokarmem.

Więcej ciekawostek