Aktualności Aktualności

Głuszec z Puszczy Augustowskiej przekazany ZOO w Lubinie

Głuszec jest bardzo wymagającym ptakiem do hodowli. W Polsce hodowany jest jedynie w Ośrodkach Hodowli Głuszców prowadzonych przez Nadleśnictwa: Wisła, Leżajsk i Głęboki Bród oraz w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Poza wyżej wymienionymi ośrodkami hodowli, głuszce można jeszcze obejrzeć w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie (woj. dolnośląskie). To w tej chwili jedyne ZOO w Polsce, w którym z powodzeniem głuszce utrzymywane są od wielu lat i pokazywane gościom ZOO. ZOO w Lubinie, które specjalizuje się w prezentowaniu rodzimych gatunków zwierząt, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających, zarówno lokalnych mieszkańców jak i z całej Polski (jedyne ZOO w kraju z bezpłatnymi biletami!). Goście przyzwyczaili się już do widoku pary głuszców w tym miejscu i niespodziewana śmierć samca okazała się dużą stratą dla ogrodu. W związku z powyższym, Nadleśnictwo Głęboki Bród zdecydowało się przekazać jednego samca do ZOO w Lubinie. 19 maja pracownicy ogrodu przybyli do Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród i odebrali cennego ptaka. Ptak bezpiecznie odbył długą podróż i w tej chwili przystosowuje się do nowego miejsca życia.

Życzymy ZOO w Lubinie, aby samiec był ozdobą ogrodu przez kolejne lata, upowszechniając jednocześnie wiedzę o tym rodzimym, wciąż zagrożonym wyginięciem, gatunku.