Aktualności Aktualności

Nieznanym, lecz niezapomnianym…

Pośród leśnych ostępów, w gęstwinie drzew, przy leśnych drogach i ścieżynach nierzadko możemy zobaczyć krzyże, kapliczki, cmentarze czy pojedyncze mogiły, o które dbają i pamiętają nieliczni lokalni mieszkańcy a często tylko miejscowi leśnicy. Na terenie Nadleśnictwa Dojlidy takich miejsc jest wiele. Lasy są cichymi świadkami burzliwych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny i kryją w sobie miejsca pełne wyjątkowych historii.

     Chcą ocalić od zapomnienia i zniszczenia, Nadleśnictwo Dojlidy odrestaurowało w oddziale 224a Leśnictwa Suraż, miejsce pochówku 2 nieznanych żołnierzy, poległych w walkach w czasie II wojny światowej. Odmalowano ogrodzenie i krzyż, położono płytę nagrobkową, umieszczono tabliczkę pamiątkową oraz zadbano o otoczenie mogiły. 

     Dodatkowo Nadleśnictwo Dojlidy podjęło próbę ustalenia tożsamości poległych żołnierzy. Mamy nadzieję, iż z pomocą Urzędu Miasta w Surażu, IPN, Urzędu Gminy w Turośni Kościelnej, Szwadronu Kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz z informacji ustnych przekazanych nam od mieszkańców pobliskich wsi, przywrócimy pamięć tym bezimiennym bohaterom. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami IPN zaplanowano na 14 września br.
     Polscy leśnicy, nie tylko dbają o ojczyste lasy, pielęgnują również narodową historię. Czynią wiele, aby przekazać następnym pokoleniom spuściznę tradycji, kultury i pamięć o tym co było ważne w dziejach naszego narodu.