Aktualności Aktualności

NOC KOPNEJ GÓRY 2020

W minioną sobotę po raz trzeci wyruszyliśmy leśnymi ścieżkami na spotkanie cieni przeszłości. Z głębi rozświetlanej ogniem nocnej Puszczy powróciły obrazy wydarzeń, jakie przed laty rozegrały się w tym miejscu…

Wiodącym wątkiem tegorocznej edycji wydarzenia były losy Żołnierzy Wyklętych. To im był poświęcony koncert Andrzeja Kołakowskiego poprzedzający widowisko. Także ich pamięci dedykowane były trzy sceny odgrywane przez członków Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych  „Kresy” oraz żołnierzy 18. Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku. Jednak tradycją Nocy Kopnej Góry jest nawiązanie do trzech znanych nam wydarzeń historycznych jakie miały tu miejsce. Obok przedstawienia losów Wyklętych nie zabrakło też sceny związanej z bitwą pod Sokołdą z czasów Powstania Listopadowego oraz zapalenia zniczy na cmentarzu na którym spoczęli polegli w niej żołnierze. Nawiązaliśmy także do epoki Powstania Styczniowego przedstawiając związane z nim charakterystyczne obrazy tamtych czasów.

Pozytywne głosy widzów odbierane w trakcie imprezy oraz po jej zakończeniu pozwalają nam wierzyć, że ogrom pracy wykonany podczas przygotowań miał sens. Poprzez przekaz słowny, odgrywane sceny i emocje jakie niosą wpływamy na upowszechnianie pamięci o lokalnej historii, wydarzeniach jakie w ciągu wieków rozgrywały się na leśnych obszarach i których ślady do dziś przechowuje Puszcza. Jako leśnicy, gospodarze tych miejsc, czujemy się do tego zobowiązani.

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania widowiska NOC KOPNEJ GÓRY 2020: współorganizatorowi gminie Supraśl; partnerom, którymi były Nadleśnictwa: Waliły, Żednia, Dojlidy,  Czarna Białostocka oraz Nadleśnictwo Płytnica z RDLP Piła. Dziękujemy także sponsorom: Tartakowi Kołodno oraz firmie Drewnopol a przede wszystkim Zajazdowi Sokołda, który już po raz trzeci przygotował poczęstunek dla uczestników imprezy. Dziękujemy także za patronat Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Panu Andrzejowi Nowakowi oraz TVP3 Białystok za patronat medialny i przygotowanie relacji z wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez TVP3 Białystok oraz galerii zdjęć. Wkrótce zostaną przygotowane także dwa reportaże, o ich opublikowaniu powiadomimy.

https://bialystok.tvp.pl/49632040/noc-kopnej-gory