Aktualności Aktualności

NOC KOPNEJ GÓRY 2021

W sobotę 21 sierpnia Nadleśnictwo Supraśl zaprosiło miłośników historii na widowisko NOC KOPNEJ GÓRY. Była to czwarta edycja. Każda kolejna różni się od poprzedniej ale łączy je wspólne przesłanie: opowiadają o prawdziwych wydarzeniach jakie rozegrały się w tym właśnie miejscu. W Kopnej Górze i jej okolicach.

Każdego roku podczas nocnego przejścia opowiadamy widzom o tym co się tutaj wydarzyło podczas Powstania Listopadowego, Styczniowego a także w okresie powojennym - o walce Żołnierzy Wyklętych z wprowadzanym siłą ustrojem komunistycznym. W tym roku po raz pierwszy poruszyliśmy też wątek okupacji niemieckiej, podczas której w Kopnej Górze funkcjonowało zarządzane przez Niemców i silnie chronione biuro nadleśnictwa - mówi Krzysztof Łaziuk, leśnik z Nadleśnictwa Supraśl. Podczas wędrówki widzowie napotykają sceny odgrywane przez rekonstruktorów, nawiązujące do przytaczanych wydarzeń. Towarzysząca widowisku sceneria zbudowana z płonących słupów i pochodni, emocje towarzyszące przemieszczaniu się w głąb czasu ścieżkami nocnego lasu, huk wystrzałów, galopujące konie… - to wszystko składa się na niezapomniane przeżycie o czym świadczą liczne opinie widzów.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo?fbid=150791523868188&set=pcb.150793667201307

Jednak nie o sam dreszcz emocji chodzi. Celem nadrzędnym jest wzbudzenie zainteresowania często nieznaną a przecież najbliższą, lokalną historią. Ważne jest również utrwalenie pamięci o zapomnianych wydarzeniach, tak by kolejne pokolenia nie musiały wydobywać ich z niepamięci…

Zapraszamy do galerii zdjęć, których autorem jest p. Michał Kość.