Aktualności Aktualności

Znaleziono okazałe stanowisko granicznika płucnika

O graniczniku płucniku napisano już całkiem sporo artykułów i publikacji. Porost ten jest jednym z najbardziej okazałych porostów rosnących w polskich lasach.

Występuje na obszarach o najmniejszym zanieczyszczeniu atmosfery i w stosunkowo dobrze zachowanych lasach o charakterze puszczańskim z dużą ilością drzew liściastych. Obecnie spotkać go można m.in. w  Bieszczadach, ale najliczniej występują w północno-wschodniej Polsce. Dla ochrony jego stanowisk tworzone są strefy ochronne o promieniu do 50m.

W celu ochrony tego gatunku w różnych regionach kraju opracowywane są liczne strategie. Do  inwentaryzacji stanowisk angażuje się wielu przyrodników i specjalistów.  Inwentaryzacje i spis stanowisk granicznika płucnika przeprowadzano wielokrotnie również w Puszczy Białowieskiej.

Dowiedz się wiecej
o ochronie granicznika płucnika.

Wydaje się, że Puszcza Białowieska pod względem występowania granicznika płucnika jest już przebadana wzdłuż i wszerz a jednak wciąż odnajdywane są nowe stanowiska. Tak było i tym razem. Pracownikom nadleśnictwa Hajnówka udało się odnaleźć w lasach gospodarczych niezwykle okazałe stanowisko granicznika płucnika. Kobierzec plechy rozciąga się na długości ok. 5 m. Dywan z plech pokrywa większą cześć całego pnia drzewa. Jest to największe stanowisko zinwentaryzowane do tej pory w Puszczy Białowieskiej.

Porost znajduje się na wywrocie klonowym, stąd przyszłość jego nie jest obiecująca. W wyniku przewrócenia się drzewa plecha została naturalnie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego z każdym miesiącem spada witalność naszego olbrzyma.