Aktualności Aktualności

Oko w oko z wężem

Idąc na wycieczkę do lasu warto patrzeć nie tylko na drzewa, ale także pod nogi. Tym bardziej, że żmije zygzakowate poczuły już wiosnę i obudziły się z zimowego letargu.

Spotkanie ze żmiją, dla większości z nas, kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, a nawet strasznym. Warto więc poznać kilka ciekawostek o wężach, aby oswoić strach przed nieznanym. Warto również przyjrzeć się zdjęciom wykonanym na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród przez inżyniera nadzoru Grzegorza Jasnocha, które ukazują cechy szczególne żmii. 

W przypadku ukąszenia przez żmiję, należy oddalić się od miejsca wypadku i zachować spokój. Jeśli jesteś osobą zdrową nie masz powodu do paniki. Jad żmii jest niebezpieczny dla dzieci oraz osób z problemami układu krążenia. Zlokalizuj ranę i pozwól by wypływała z niej swobodnie krew. W miarę możliwości unieruchom zranioną kończynę i udaj się czym prędzej do najbliższego szpitala - tam uzyskasz pomoc.

W Polsce występuje pięć gatunków węży i tylko jeden z nich jest jadowity – żmija zygzakowata. Warto pamiętać, że żmija atakuje wyłącznie, kiedy jest osaczona i nie ma drogi ucieczki. Na szczęście tylko część jej ukąszeń kończy się wstrzyknięciem jadu. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, należy pamiętać o zakładaniu odpowiedniego stroju przed wyjściem do lasu. Buty powinny być wysokie, najlepiej za kostkę.   

Żmija występuje w trzech odmianach barwnych: brązowo – czerwonej, szarej i czarnej. Można ją rozpoznać po trójkątnej głowie, charakterystycznym zygzaku oraz tym, że jako jedyna z węży ma pionowe źrenice. Jako jedyna z węży jest jajożyworodna. Oznacza to, że samica rodzi żywe potomstwo, które przekłuwa błonę jajową jeszcze przed opuszczeniem organizmu matki lub młode wykluwają się tuż po złożeniu jaj. Pozostałe węże są jajorodne. Pamiętajmy również, że wszystkie węże są pod ochroną.

 

Infografika przedstawia węże występujące w Polsce (opracowanie Lasy Państwowe)