Aktualności Aktualności

Parzydło leśne – kozia broda

Parzydło leśne (Aruncus sylvestris) to długowieczna bylina o bujnych liściach, dekoracyjnych kwiatostanach i imponujących rozmiarach – może dorastać do wysokości około 2 m.

Jest gatunkiem dwupiennym (kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych osobnikach). U parzydła leśnego kwiatostany męskie są żółtawobiałe, bardziej gęste i bujne niż żeńskie, które są delikatniejsze i czysto białe.

Środowiskiem naturalnym parzydła są wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji oraz Europy. W stanie dzikim w Polsce roślina występuje głównie w Sudetach i Karpatach. w Puszczy Białowieskiej jest dość częsta.

Nazwa Aruncus stosowana była już w starożytnym Rzymie. Pochodzi od łacińskiego słowa aruncus - kozia broda, zapewne ze względu na kształt kwiatostanów.

Parzydło leśne może być uprawiane jako roślina ozdobna w bardziej cienistych zakątkach ogrodu, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić.

Warto wiedzieć, że parzydło leśne jest w Polsce objęte ochroną częściową (przed 2014 r. ochrona ścisła). W związku z tym nie można pozyskiwać roślin (sadzonek, nasion) ze środowiska naturalnego.

Jest rośliną trującą.