Aktualności Aktualności

Piknik leśny z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

22 czerwca na terenie Nadleśnictwa Hajnówka odbył się Piknik Leśny. Była to VI edycja tego wydarzenia, które w tym roku zbiegło się z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych oraz 80. rocznicą utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Wszystkich przybyłych powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Tomasz Ginszt, który wspomniał o idei pikniku i obchodzonych dwóch jubileuszach w 2024r. Piknik był także okazją do wspomnień dotyczących pracy leśników, do czego nawiązał w swoim wystąpieniu Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tadeusz Wilczyński, mówiąc: "100 lat Lasów Państwowych to imponujący jubileusz, który skłania nas  do wspomnień o naszych poprzednikach. Można sobie wyobrazić jak wyglądała ich praca bez nowoczesnych technologii, gps-ów i dronów. Zapewne mapa, żmudne zapiski były ich narzędziami pracy, najlepszymi przyjaciółmi. A technologią naostrzona siekiera i piła." Dyrektor RDLP w Białymstoku podziękował leśnikom za ich pracę: "Dziś chcę podziękować Wam wszystkim, za Waszą pracę, pasję i oddanie. Leśnictwo to nie tylko zawód, to styl życia. To Wasze zaangażowanie sprawia, że nasze lasy są zdrowe, piękne i pełne życia."

Niespodzianką, która czekała na wszystkich uczestników był jubileuszowy tort z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Podczas pikniku na scenie nie mogło zabraknąć Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” oraz Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej. Odbyły się występy przedszkolaków, podopiecznych środowiskowych domów samopomocy oraz grup z Hajnowskiego Domu Kultury. Można było zobaczyć wystawę historyczną z okazji 100 lat Lasów Państwowych oraz oddać krew. Dużą popularnością cieszyła się gra terenowa z nagrodami oraz stosika przygotowane przez nadleśnictwa, instytucje związane z Puszczą Bialowieską oraz inspekcje i służby mundurowe. Z wielu atrakcji mogli skorzystać najmłodsi uczestnicy pikniku, którym przygotowano dmuchańce, piana party czy malowanie twarzy. Na zakończenie pikniku wystąpił zespół tańca „Lawonicha”, a po nim „Zespół Kasi”.

Tegoroczny piknik wspólnie zorganizowały nadleśnictwa: Hajnówka, Browsk, Białowieża i Bielsk. Wydarzenie było objęte patronatem honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Film: Rafał Supiński