Aktualności Aktualności

Podlascy leśnicy pomagają służbom chronić Polską granicę

Strażnicy leśni i leśnicy pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom Wojska Polskiego chronić Polską granicę.

Z chwilą powstania trudnej sytuacji na granicy Polski i Białorusi związanej z migrantami usiłującymi przedostać się na teren Unii Europejskiej, strażnicy leśni i leśnicy pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom Wojska Polskiego w ich odpowiedzialnej służbie ochrony naszej granicy.

Pomoc ta, to między innymi wspólne patrole strażników leśnych i strażników granicznych wzdłuż pasa granicznego. To także wzmożona obserwacja lasów, zatrzymywanie w lesie osób nielegalnie przekraczających Polską granicę i powiadamianie o tym Straży Granicznej, sprzątanie lasów z różnych odpadów pozostawianych przez nielegalnych migrantów.

Takie działania leśników od kilku tygodni są na porządku dziennym w jedenastu nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Na przykład w ubiegłym tygodniu straż leśna Nadleśnictwa Pomorze zatrzymała w lesie i przekazała funkcjonariuszom Straży Granicznej grupę zagranicznych osób zajmującą się transportem migrantów do Niemiec. Natomiast Nadleśnictwo Browsk w Puszczy Białowieskiej boryka się z odpadami pozostałymi w lesie w miejscach przebywania migrantów.

Z kolei dzisiaj, w dniu 15 listopada 2021 r. straż leśna z Nadleśnictwa Białowieża oraz Browsk rozpoczyna wspólne patrole z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Współpraca będzie polegać na pomocy funkcjonariuszom z innych regionów Polski, udzielaniu wskazówek, w jaki sposób poruszać się po obszarze objętym stanem wyjątkowym.