Aktualności Aktualności

Powitanie Marszałka Piłsudskiego przed białostocką dyrekcją LP

Sto lat temu - 21 sierpnia 1921 roku - nadano tytułu pierwszemu honorowemu obywatelowi Białegostoku - marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z tej okazji Związek Piłsudczyków oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku z pomocą wielu instytucji zorganizował obchody rocznicy. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku również włączyła się w obchody tej wyjątkowej rocznicy.

Główną atrakcją obchodów była rekonstrukcja historyczna wydarzeń sprzed stu lat, w tym uroczysty przejazd Marszałka odkrytym powozem w asyście kawalerzystów przez Białystok.

Po drodze przewidziano przystanek w miejscu, gdzie mieszkańcy Białegostoku 100 lat temu ustawili bramę powitalną. To właśnie przed budynkiem białostockiej dyrekcji w ramach I bramy powitalnej otwarto wystawę „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. Kierunek północno-wschodni” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystemu powitaniu Marszałka przed budynkiem RDLP w Białymstoku towarzyszyły sygnały myśliwskie odgrywane przez sygnalistów myśliwskich z nadleśnictw z terenu Puszczy Knyszyńskiej. Marszałek Józef Piłsudski odgrywany przez Pana Czesława Jakubowicza, w kilku słowach podziękował leśnikom za ich cenną pracę i trud na rzecz ochrony wspólnego dobra narodowego jakimi są polskie lasy. Następnie Pani Urszula Gierasimiuk Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku oprowadziła uczestników uroczystości po wystawie poświęconej Wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.

Podczas wizyty 21 sierpnia 1921 roku, czyli dokładnie 100 lat temu na ręce Józefa Piłsudskiego władze Białegostoku uroczyście złożyły akt honorowego obywatelstwa. Marszałek stał się pierwszym, honorowym obywatelem stolicy województwa.

Zaraz potem orszak z Marszałkiem wyruszył ulicą Lipową na dziedziniec Muzeum Podlaskiego, gdzie ustawiona była druga brama powitalna w ramach której zaplanowano spotkanie Marszałka z mieszkańcami miasta. Główne wystąpienia i pokazy rekonstrukcyjne odbyły się pod Kinem TON. Obchody 100. rocznicy nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku Józefowi Piłsudskiemu zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej WNMP w Białymstoku.