Aktualności Aktualności

Pożar w Nadleśnictwie Hajnówka

Leśniczy Leśnictwa Sacharewo - Tomasz Olejnicki zauważa dym nad trybą Dubińską. Jest gorąco, od kilku dni nie padało; wegetacja nie „ruszyła” na tyle, by stanowić jakąś barierę ochronną. Suche jak wiór trawy i pozostałości nierozłożonych jesiennych liści to doskonała podpałka – mocno nagrzane słońcem potrzebują jedynie iskry, by zapłonąć. Żar wzniecany jest wiatrem, który powiał dość mocno w ostatnich dniach.

Leśniczy blednie, łapie za telefon, wzywa pomoc. Straż Pożarna określa wielkość pożaru na ok. 0,5 ara – niby niewiele, ale całe szczęście, że leśniczy tamtędy przejeżdżał. Pożar powierzchniowy ściółki przenosił się bowiem w kierunku lasu. Pożar drzewostanu, zwłaszcza takiego, w którym występuje dużo martwych – i suchych – drzew – nie tak łatwo ugasić. Głupota ludzka – niestety! – mogła doprowadzić do olbrzymiej tragedii.

Leśnicy apelują – bądźcie rozważni. Wasze niedopałki, zabawy z ogniem, nielegalne ogniska, a nawet całkiem świadome (i również nielegalne!) wypalanie łąk może doprowadzić do pożaru, którego nie da się opanować tak łatwo. Prosimy Was o rozwagę i o alarmowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia pożaru. Reagujcie! Pamiętajcie, że las rośnie powoli, ale płonie szybko.

Jeśli zauważysz pożar, dzwoń: 998 lub 112