Aktualności Aktualności

Pożar ugaszony!

17 kwietnia 2019 r. o godzinie 12:00 pracownik Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie Hajnówka w Puszczy Białowieskiej otrzymał zgłoszenie pożaru. Palił się las na terenie leśnictwa Czerlonka. Do akcji ratowniczej błyskawicznie ruszyło 9 jednostek Straży Pożarnej.

Na szczęście nie był to prawdziwy pożar a wspólne ćwiczenia. W związku z rosnącym ryzykiem pożarowym w Puszczy Białowieskiej a także zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego Nadleśnictwo Hajnówka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce postanowiły zorganizować wspólną akcję pożarową pod kryptonimem "Ćwiczenia Czerlonka 2019".

Zagrożenie jest realne, o czym mogliśmy się przekonać  zwłaszcza w tym roku. Mieliśmy już kilkakrotnie więcej pożarów w okresie wiosennym niż w roku ubiegłym. Jest to poważny problem. Zdecydowanie widać ten problem w Puszczy Białowieskiej, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą suchych drzew. Ryzyko pożarów jest bardzo duże. Staramy się cyklicznie organizować wspólne ćwiczenia. Kilka razy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w roku mamy niezapowiedziane akcje ze Strażą Pożarną. Są to bardzo cenne doświadczenia – informuje Adam Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jest to strategiczne miejsce. To jest bezcenny obszar przyrodniczy. Nie ma wątpliwości, że ewentualność na wypadek wystąpienia pożaru powinna być przećwiczona. Jesteśmy przygotowani na zagrożenia w Puszczy Białowieskiej. Mamy system dostrzegalni przeciwpożarowej, które są w 2 nadleśnictwach Puszczańskich, dzięki temu zasięg dostrzegalni pokrywa się z całym zasięgiem Puszczy Białowieskiej. Staramy się eliminować zagrożenia w zarodku. Należy dmuchać na zimne i przygotować się na różne sytuacje niż później mieć do czynienia z realnym zagrożeniem. – mówi Mariusz Agiejczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka.

W zeszłym roku mieliśmy 93 pożary lasu, a w poprzednim 15 na terenie całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Ten problem jak widać jest coraz większy. W tym roku mamy zarejestrowanych już 20 pożarów mimo że sezon palności rozpoczął się trzy tygodnie temu. Ten okres jest strategiczny, mamy dużą ilość suchych traw i jest bardzo duże ryzyko że może pojawić się ogień w lesie– dodaje Adam Pawłowski z RDLP w Białymstoku.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojska Obrony Terytorialnej, Służby leśne nadleśnictw Hajnówka i Browsk oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Do akcji gaszenia pożaru wykorzystano także samolot gaśniczy Dromader.