Aktualności Aktualności

Przed zimą trzeba się najeść, zmienić pióra i futra

Zwierzęta przygotowują się do zimy – jest to ostatni moment na gromadzenie zapasów. Świat roślinny także na swój sposób szykuje się na ciężkie czasy – drzewa gubią liście, a rośliny zielne będą próbowały przetrwać jako nasiona, kłącza czy bulwy. Ciągle jeszcze w lesie można spotkać wiele gatunków grzybów z różnorodności których słynie Puszcza Knyszyńska. Zwierzęta poszukują świeżej roślinności, gdyż wiele gatunków roślin jest jeszcze nadal w pełni rozwiniętych, m.in. bukiew, żołędzie, orzechy, owoce dzikiej róży, tarniny, jeżyny oraz roślinność występująca w podmokłych środowiskach:  w olsach, łęgach i na łąkach. Wiele gatunków gryzoni, a także jelenie, sarny, dziki, jesienią osiągają rekordową wagę.

Kto nie lubi zimy, zasypia lub odlatuje. W sierpniu odleciała większa część ptaków migrujących. We wrześniu i październiku znikają gatunki ptaków drapieżnych oraz śpiewających. Jeszcze teraz możemy obserwować lecące klucze żurawi i dzikich gęsi, które przenoszą się do cieplejszych stref klimatycznych. W październiku do snu zimowego przygotowują się borsuki, jenoty i jeże. Aktywny tryb życia kończy także większość płazów.

Żubry powoli wracają do ostoi zimowych, gdzie będą na nie czekały zgromadzone latem i jesienią zapasy – buraki, owies oraz sianokiszonka. Zależnie od warunków zimowych będą one przebywały wokół tych miejsc około 4-5 miesięcy. Będzie to doskonały moment na obserwację tegorocznego przychówku i ocenę stanu populacji puszczańskich żubrów. Brak dokarmiania zimowego powodowałoby większy stopień oddziaływania tych zwierząt na las i nieuchronność wzrostu konfliktów z ludnością zamieszkującą pobliskie wsie.

Jednym z symboli jesieni jest rykowisko. Wtedy byki ryczą najczęściej, intensywnie szukając samic i zwalczając rywali. Są tym tak zaabsorbowane, że praktycznie nie żerują, tracąc około jednej trzeciej masy ciała. Podobne do rykowiska jeleni jest bukowisko łosi. W październiku zaczyna się bekowisko danieli, w listopadzie i grudniu huczka, czyli okres godowy u dzików.

Jesień jest niezwykle różnorodna i wygląda inaczej w lesie czy też na łące. Zachęcamy do spacerów i obserwacji zmian zachodzących w naszej pięknej przyrodzie Puszczy Knyszyńskiej.