Aktualności Aktualności

Przygotowania do sezonu pożarowego 2021

Tradycyjnie kwiecień, przed rozpoczęciem wegetacji, jest najbardziej niebezpiecznym okresem pod względem powstawania pożarów w lasach.

Duża ilość suchych zeszłorocznych traw i paproci w runie leśnym oraz wciąż jeszcze spotykane wiosenne wypalanie traw to swoista mieszanka wybuchowa. W ubiegłym roku w kwietniu powstało ponad 50% wszystkich pożarów lasu.

W kwietniu ubiegłego roku powstał również trzeci pod względem powierzchni (ponad 5 200 ha) pożar w powojennej historii Polski, katastrofalny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dlatego pomimo panującej jeszcze za oknem zimowej pogody Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku intensywnie przygotowuje się do okresu zwiększonej palności w lasach.

Dyrektor Andrzej Józef Nowak podpisał umowę z Aeroklubem Białostockim na uruchomienie na białostockim lotnisku Krywlany Leśnej Bazy Lotniczej. Już wkrótce na Krywlanach pojawi się samolot gaśniczy Dromader, który do października będzie pełnił dyżury przeciwpożarowe. Od pięciu lat RDLP w Białymstoku podpisuje z Biebrzańskim PN porozumienie na lotnicze gaszenie pożarów na terenie parku.  

W piątek 5 marca br. Dyrektor RDLP w Białymstoku podpisał z Wigierskim Parkiem Narodowym porozumienie na wykorzystanie samolotów gaśniczych do gaszenia pożarów na terenie parku. Było to już 4 w tym roku porozumienie podpisane z Parkami Narodowymi. Po raz pierwszy wszyscy dyrektorzy parków narodowych na Podlasiu zwrócili się do RDLP w Białymstoku z prośbą o udzielenie pomocy przy gaszeniu pożarów. Wszystkie podlaskie parki narodowe w razie pożaru będą wspierane przez samoloty gaśnicze czarterowane przez Lasy Państwowe.